Kako se situacija razvija u složenom međunarodnom okruženju, sve više pažnje privlače mogući zakulisni dogovori koji bi mogli uticati na okončanje sadašnje krize.
Dok se na terenu odvijaju operacije, politički pregovori se navodno vode iza zatvorenih vrata – a potencijalni ključ za rešenje mogao bi se nalaziti u Pekingu.
Nekoliko izvora navodi da bi upravo u kineskoj prestonici moglo doći do susreta trojice svetskih lidera – predsednika Rusije Vladimira Putina, predsednika Kine Sija Đinpinga i predsednika SAD Donalda Trampa.
Spekuliše se da bi ovaj susret mogao da donese prelomne odluke, kako u vezi sa aktuelnim sukobom, tako i u vezi sa budućim odnosima velikih sila, ali i preraspodeli sveta.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da je poseta predsednika Putina Kini planirana, ali je istakao da u vezi sa Trampovom posetom nema informacija:
„Mi se zaista pripremamo za put u Peking. Naš predsednik se sprema, to je u njegovom zvaničnom rasporedu. Međutim, nismo čuli da i predsednik Tramp planira put. Ako se, ipak, ispostavi da i on bude tamo, onda ne možemo isključiti mogućnost razgovora o održavanju sastanka“, izjavio je Peskov.
Dok se u diplomatskim i medijskim krugovima iščekuje potvrda eventualnog susreta, politički analitičar i bivši ministar bezbednosti DNR, Andrej Pinčuk, ukazuje da je politička komponenta jednako važna kao i zbivanja na terenu.
U komentaru za „Prvi ruski“, on kaže da postoji više mogućih ishoda – uključujući i razvoj pregovora u Istanbulu.
Pinčuk ističe ulogu Kine i nepoznanice koje prate američki pristup: „U igri su i zakulisne kombinacije, pri čemu kineski faktor ima svoju težinu.
Predsednik Tramp je najavio period od 50 dana – u kojem bi moglo doći do ili intenziviranja pritiska na Moskvu, ili pak povlačenja i prebacivanja tereta na evropske saveznike. I jedno i drugo moguće je kao scenario.“
On navodi tri potencijalna toka istanbulskih razgovora: prvi – nastavak minimalne saradnje oko razmene zarobljenika i tela stradalih; drugi – priprema osnove za mogući politički dogovor po isteku Trampovih 50 dana; treći – potpuni zastoj, u kojem susreti ne donose nikakav rezultat osim razmene stavova i zahteva.
Kako tvrde neimenovani izvori, nova runda istanbulskih pregovora mogla bi da se održi uskoro, čak do kraja ove nedelje, iako tačan datum nije potvrđen.
U međuvremenu, terenske aktivnosti nastavljaju da se odvijaju nezavisno od diplomatskih pokušaja. Dok se politička dinamika još uvek formira, ishodi razgovora – bilo u Pekingu, bilo u Istanbulu – ostaju pod znakom pitanja.
Borba.info