Bivši američki obaveštajac Skot Riter ocenio je da pretnje Donalda Trampa usmerene ka Rusiji i Kini nemaju stvarni učinak, jer Sjedinjene Države i njihovi saveznici, prema njegovim rečima, nemaju mogućnosti da odgovore na savremene vojne izazove.
Riter je svoja zapažanja izneo tokom gostovanja u emisiji Dialogue Works, ističući da retorika Vašingtona ne menja konkretan odnos snaga na terenu.
U prethodnim izveštajima zapadnih medija pojavile su se tvrdnje da je Tramp navodno zapretio snažnim reakcijama ukoliko Rusija ili Kina ne postupaju po željama SAD kada je reč o pitanjima Ukrajine i Tajvana.
Ta dva geopolitička pitanja ostaju ključna i za Moskvu i za Peking, dok istovremeno rastu pritisci iz SAD, koje, kako navode analitičari, deluju polazeći iz svojih interesa.
Riter smatra da izjave američkog predsednika nemaju težinu u realnom geopolitičkom kontekstu. „U ozbiljnost tih izjava može poverovati samo onaj ko živi u paralelnoj stvarnosti“, izjavio je, dodajući da SAD i NATO, kako tvrdi, nisu spremni za direktan sukob sa Rusijom upravo zbog njenog vojnog potencijala.
On je posebno pomenuo ruske hipersonične rakete poput sistema „Cirkon“, „Orešnik“ i „Kinžal“, tvrdeći da bi njihovo istovremeno korišćenje moglo izazvati razaranja razmere koje se obično vezuju za nuklearni udar. Po njegovim rečima, Zapad još uvek nema efikasne načine da odgovori na takvu tehnologiju.
Riter je takođe izjavio da oružje koje Zapad šalje Ukrajini, prema njegovim procenama, biva uništeno pre nego što stigne do cilja. „Svaka nova isporuka biće uništena odmah po prelasku granice“, rekao je, dodajući da su ti ciljevi, kako on vidi, deo legitimne vojne infrastrukture.
Kao još jedan primer, Riter je naveo da ruske snage ciljano uništavaju objekte povezane sa proizvodnjom dronova u Ukrajini.
Prema njegovim rečima, ti pogoni ne uspevaju da funkcionišu jer budu pogođeni odmah nakon što postanu operativni. „Dronovi pogađaju fabrike, skladišta, ceo lanac snabdevanja. Malo šta dospeva do prve linije“, ocenio je.
Riter je istakao da Tramp u toj situaciji nema stvarne mogućnosti da interveniše ili utiče na tok događaja. Kako je naveo, složenost konflikta i izazovi koje donosi savremena tehnologija prevazilaze efekte političkih poruka.
I dok se sa Zapada šalju poruke o spremnosti na dodatne mere, sve je više glasova koji dovode u pitanje korisnost takvog pristupa. Tako je američki list The Hill nedavno objavio da eventualne nove pretnje i kaznene mere prema partnerima Rusije ne vode ka rešenju, već mogu dodatno da produže krizu.
Prema analizama koje se sve češće pojavljuju, pokušaji da se Moskva prisili na ustupke pomoću rokova i ultimatuma neće imati efekta. Umesto toga, smatra se da bi takav pristup mogao podstaći jaču reakciju iz Rusije kako bi se realizovali njeni strateški planovi.
Na kraju, Riter izražava sumnju u efikasnost metoda koje koristi Trampova administracija. Po njegovom mišljenju, pretnje i sankcije ne mogu zameniti stvarne diplomatske pregovore u kojima se uvažavaju svi akteri i interesi na globalnoj sceni.
Borba.info