Novi izveštaj analitičara kompanije JATO Dynamics otkriva da je Kina duboko zakoračila u električnu tranziciju.
Ukupno čak 57 odsto svih novoregistrovanih automobila u prvom kvartalu 2025. godine bili su sa pogonom na struju.
U poređenju s tim, u Evropi je taj udeo 22 odsto, a u Sjedinjenim Američkim Državama samo 12 odsto.
Sve ostale zemlje beleže udeo manji od dva odsto. Globalno gledano, električni automobili čine nešto više od 14 odsto ukupne prodaje novih automobila, ali razlike između zemalja i regiona su ogromne.
Ključ uspeha električnih automobila u Kini jeste – cena. U Kini su električni automobili jeftiniji od benzinaca.
U proseku, električni automobil u Kini košta 21.900 evra, dok prosečni automobil sa benzinskim motorom košta 22.500 evra.
U Evropi je situacija potpuno obrnuta: električni automobili u proseku koštaju 54.900 evra, što je čak 14.000 evra više u poređenju sa prosečnim cenama benzinaca i dizelaša.
U Sjedinjenim Državama u poslednjih pet godina je smanjena razlika u cenama, ali i dalje prosečan automobil sa motorom na fosilna goriva košta oko 39.900 evra, dok električni u proseku košta 52.000 evra – daleko od kineske statistike.
Kina je, osim cene, izabrala i drugačiji tehnološki pravac. Danas tri od četiri električna automobila u Kini koriste LFP baterije (litijum-gvožđe-fosfat) koje su jeftinija alternativa litijum-jonskim baterijama.
Iako nude kraći domet, ove baterije značajno smanjuju troškove proizvodnje, što je omogućilo masovnu i pristupačnu proizvodnju električnih automobila.
Zapadne zemlje i dalje daju prioritet dometu i brzini punjenja, što forsira upotrebu skupljih baterija, ali i čini električne automobile manje pristupačnim prosečnim kupcima.
Strategija koju Kina sprovodi omogućila je ne samo niže cene, već i veću dostupnost i širu prihvaćenost električnih vozila kod tamošnjih potrošača.
Borba.Info