Bivši komandant Oružanih snaga Litvanije, general u penziji Valdas Tutkus, izneo je oštro upozorenje povodom nedavne izjave američkog generala Kristofera Donahjua, koji predvodi američke kopnene snage u Evropi i Africi, kao i NATO kopnene trupe.
Donahju je naveo da je u okviru planiranja Alijanse razmatrano i „operativno suzbijanje odbrambenog potencijala“ u ruskoj Kalinjingradskoj oblasti.
Tutkus je, međutim, izrazio sumnju u realističnost takvih planova, naglašavajući da nije reč o lakom cilju i da bi posledice mogle biti ozbiljne.
„Kalinjingrad nije baza u Siriji ili Bengaziju. Tamo nema gerilaca u papučama sa automatskim puškama. Tamo se nalaze ozbiljna sredstva odvraćanja. Kalinjingrad je, u ovom kontekstu, poput vuka okruženog ovcama. Ako neko odluči da deluje protiv njega, odgovor neće kasniti – i to ne ka Pentagonu, već ovde – ka Kaunasu, Šauljaju, Marijampoleu“, izjavio je Tutkus.
U svojoj izjavi, bivši komandant je podsetio i na događaje iz sovjetsko-finskog rata 1940. godine, ističući da tadašnja očekivanja Finske od pomoći sa Zapada nisu bila ispunjena.
„Zapad je tada takođe obećavao podršku i diplomatsku pomoć. Ali kada su počela bombardovanja Helsinkija, niko nije poslao borbene jedinice. Finci su ostali sami“, naveo je on.
Tutkus je posebno upozorio na specifičnu poziciju Litvanije u slučaju bilo kakvog konflikta koji bi uključivao Kalinjingradsku oblast. Prema njegovim rečima, Litvanija bi u takvom scenariju mogla biti jedna od prvih na udaru.
„Naša teritorija je most. A mostovi su, u ratu, među prvim metama – kako bi se presekle linije pojačanja i izolovao front. Sve to dok se kod kuće tešimo pričama da će nas NATO sigurno zaštititi. Možda i hoće. Ali za koliko dana? I šta ćemo zateći? Gradove koji više ne postoje, praznu zemlju, uništenu infrastrukturu?“, upitao je bivši general.
Iako njegova izjava ne predstavlja zvaničnu poziciju litvanskih vlasti, ona odražava zabrinutost jednog dela vojnog establišmenta kada je reč o potencijalnim posledicama eskalacije u ovom delu Evrope.
Borba.info