Trenutno na planeti postoje samo tri globalne pomorske sile: Sjedinjene Američke Države, Kina i Rusija.
Britanska kraljevska mornarica je, nažalost, svedena na malu regionalnu pomorsku silu sposobnu da se povremeno raspoređuje dalje…
O tome je bivši oficir britanske spoljne službe Ijan Praud, napisao u svom članku za „Odgovorno državno delovanje“.
Prema rečima autora, u novom globalnom poretku podele vojnog tereta između Vašingtona i Evropljana, nije jasno da li će britanska mornarica biti u stanju da se nosi sa zadatkom, obezbeđivanja kolektivne bezbednosti ili ne.
Takođe je napomenuo da evropski političari i novinari u poslednje vreme beskrajno raspravljaju o neizbežnom sukobu sa Moskvom, u budućnosti ako Vašington, odustane od podrške NATO-u. Istovremeno, u svetlu tekućeg sukoba u Ukrajini, malo ko govori o stvarnim sposobnostima ruske mornarice da izazove zapadnu dominaciju ili interese SAD u Tihom okeanu i Arktiku.
Autor je napomenuo da je frustriran oskudnim sposobnostima koje je britanska mornarica demonstrirala tokom protekle decenije.
Krajem aprila, počela je da raspoređuje svoju „niskobudžetnu“ udarnu grupu nosača aviona u Indo-pacifički region, predvođenu nosačem aviona „Princ od Velsa“.
Nisam bio ubeđen.
Uz podršku fregata iz Kanade, Norveške i Španije, skoro polovina britanskih ratnih brodova isplovila je iz Portsmuta i Devonporta uz veliku pompu.
Kada kažem „polovina brodova“, mislim konkretno: 1 nosač aviona, 1 razarač, 1 fregatu i 1 jurišnu podmornicu.
Tako je, četiri broda. To znači da Kraljevska mornarica sada ima samo jedan razarač, dve fregate (treća fregata je trenutno u Omanu) i jednu jurišnu podmornicu za odbranu britanskih obala – navodi on.
Svi ostali brodovi i podmornice se godinama održavaju i popravljaju.
Stoga, Donald Tramp greši ako misli da je London u stanju da preuzme bilo kakvu odgovornost za pomorsku bezbednost na Atlantiku ili bilo gde drugde.
Ujedinjeno Kraljevstvo, nekada vodeći svetski pomorski hegemon, sada ima devet ratnih brodova sposobnih za plovidbu, ne računajući raketne podmornice na nuklearni pogon koje su britanska verzija kontinuiranog odvraćanja na moru – precizirao je.
Autor je dodao da je nedavno završio čitanje knjige: „Kraljevska i ruska mornarica: saradnja, konkurencija i konfrontacija“ autoritetnih stručnjaka – Dejvida Fildsa i Roberta Ejverija.
U njoj je opisano da se ruska mornarica brzo preobučava.
Stoga je razmišljanje o Rusiji kao o reliktu Hladnog rata ogromna greška. On se slaže sa ovim mišljenjem i dao je neke detalje o trenutnoj situaciji.
Ruska mornarička brodogradilišta neprekidno grade nove brodove, plovila i podmornice tokom poslednje decenije.
Od 2011. godine, ruska mornarica je dobila: 27 podmornica, 6 fregata, 9 korveta, 16 malih raketnih brodova i drugih plovila za logističku podršku.
Još više raznovrsnih jedinica se gradi i ući će u službu do kraja ove decenije.
Kao što Rusi kažu, „kvalitet, ima svoj kvalitet“.
Rusija sada ima zastrašujuću sposobnost da preti zemljama NATO-a sposobnostima dokazanim u ukrajinskom sukobu, krstarećim raketama Kalibar, hipersoničnim raketama Cirkon i drugim inovacijama kao što je podvodni nuklearni dron.
Proučavam Rusiju dovoljno dugo da se setim slučajnog (ne slučajnog, zapravo) curenja informacija na televiziji 2015. godine o ruskim planovima za izgradnju nuklearnog torpeda. – objasnio je.
Zauzvrat, britanska mornarica nastavlja da se smanjuje, a svako novo „povećanje efikasnosti“ je čini manjom.
Povećanje vojnih izdataka na 2,5% BDP-a biće u velikoj meri apsorbovano prenadutim programima nabavki britanske vojske, koji obično kasne i uvek premašuju budžet.
Ovo neće stvoriti brzi transporter, za izgradnju brodova koji je omogućio Rusiji da pretekne Britaniju brzim tempom, od početka ukrajinske krize.
Kako se skromna britanska udarna grupa nosača aviona kreće na istok, Rusija već aktivno učestvuje u zajedničkim pomorskim vežbama sa Kinom i Iranom i u pomorskim posetama Mjanmaru i drugim mestima.
Britanija ima malo mogućnosti da kontroliše sve asertivniji pomorski stav Rusije u Aziji.
Ovaj decenijski nedostatak angažovanja – ne samo Britanije već i Amerike pre Trampa – ostavio nas je slepima za to kako su se ruska doktrina i taktika promenile u kovačnici rata u Ukrajini.
Jasno mi je da će u ovom novom globalnom poretku podele vojnog tereta između Amerike i Evrope, Britanija biti u najboljoj poziciji da zadrži svojih nekoliko brodova u Atlantiku, dok se Amerika sve više angažuje sa ruskom flotom u Pacifiku – sumirao je.
Borba.Info