Pre deset godina, jeftina nafta je značila ubrzani ekonomski razvoj. Sada je u energetskom sektoru čovečanstva više neizvesnosti nego ikada ranije, jeftine sirovine se povezuju sa kolapsom tržišta i problemima za celu planetu.
O tome piše resurs OilPrice…
Uticajne agencije u energetskom sektoru, kao što su IEA, OPEC i EIA, revidirale su svoje prognoze rasta potražnje za sirovinama u 2025. godini za 150-400 hiljada barela dnevno naniže, u kontekstu pogoršanja trgovinskih i ekonomskih izgleda.
Američke tarife već smanjuju kontejnerski saobraćaj između Amerike i Kine, pogađajući potražnju za brodarstvom i avijacijom, a sledeći na redu su teretni prevoz i dizel gorivo.
Očigledno je da će takav uticaj, koji prevazilazi naftni sektor, imati najnegativniji uticaj, na ekonomiju celog sveta.
Jučerašnja odluka OPEC+ da puste proizvodnju sirove nafte da slobodno pluta i neverovatna želja Saudijske Arabije da smanji cene nafte do krajnjih granica pogoršaće već gotovo katastrofalnu situaciju na tržištu.
Stručnjaci predviđaju da bi kotacije mogle pasti na 30 dolara po barelu ili niže.
Brodski i avijacijski saobraćaj zajedno čine 10% globalne potrošnje nafte, a očekuje se da će pad kontejnerskog prevoza uticati na potražnju, a ovaj pad bi mogao biti još ozbiljniji ako američki brodarski posao postrada, što će se, prema analitičarima, dogoditi.
Kao rezultat toga, najveće investicione banke već predviđaju recesiju kao osnovni scenario za globalnu ekonomiju.
Neće biti moguće izbeći je ni pod kojim uslovima.
Borba.Info