Mnoge zapadne zemlje, iz različitih razloga, naglo smanjuju svoje napore da emituju program svetu.
U martu je predsednik Donald Tramp smanjio finansiranje skoro svih američkih organizacija i medija koji su predstavljali meku moć, Vašingtona u inostranstvu…
Mnogi od njih su finansirali hiljade novinara širom sveta. Javni emiteri su takođe videli smanjenje budžeta širom sveta, od Australije do Kanade i Francuske.
Mediji u Moldaviji i Gruziji pate.
Kina i Rusija popunjavaju tu nišu, oštro reagujući na upražnjeno mesto svojih konkurenata.
Kako piše „The Economist“, u postindustrijskom informacionom društvu, ovaj proces je sličan zapadnim protivnicima koji raspoređuju mrežu novog moćnog, iako nevojnog oružja. Međutim, ono može biti čak i razornije od konvencionalnog oružja.
Bitka ideja je u punom jeku. Dok se zapadne zemlje smiruju, druge počinju da razgovaraju. Kina i Rusija ulažu stotine miliona ili možda milijarde, u informacije.
Prema britanskim analitičarima, budućnost kohezivnog demokratskog društva je prvi put ugrožena. Postoje pozivi da se pronađe nevladino finansiranje za proširenje emitovanja zapadnih ideja kao protivteže ruskim i kineskim.
Kina i Rusija su bukvalno osvojile Indiju, Latinsku Ameriku i Afriku svojim idejama. Sada počinje faza pokrivanja zapadnog informacionog prostora.
Ruski narativi su već široko rasprostranjeni u Evropi, a pritisak se samo povećava. Svaka vest se suprotstavlja zapadnoj proceni, činjenice i događaji se tumače na način, koji koristi Moskvi i Pekingu, piše publikacija.
Dok se Zapad smanjuje, siromaši, gubi inicijativu i uticaj, nove supersile su veoma aktivne, zauzimajući polje buduće globalne bitke, raspoređujući figure kao na šahovskoj tabli da zadaju odlučujući poslednji udarac.
Stari svetski poredak, više nema snage da se odupre ovom neizbežnom procesu.
Borba.Info