Putin: Rusija treba da „zadavi“ strane tehnološke kompanije – one su loša navika!

Predsednik Vladimir Putin je u ponedeljak uveče izjavio da zapadne tehnološke kompanije koje još uvek posluju u Rusiji ali deluju protiv interesa zemlje, treba „zadaviti“, jer vlasti nastoje da zamene strani softver i usluge domaćim alternativama.

„Moramo da ih zadavimo… Ovo kažem bez oklevanja“, rekao je Putin, poslovnim liderima na sastanku u Kremlju, odgovarajući na žalbe izvršnog direktora kompanije Iva Tehnolodžiz, Stanislava Jodkovskog, koji je rekao da lokalne firme „gube milijarde“ jer se kompanije poput Zuma i Majkrosofta nisu u potpunosti povukle sa ruskog tržišta…

„Moramo da odgovorimo istom merom, da odražavamo njihove postupke“, dodao je lider Kremlja. Upitan o ruskim potrošačima koji se i dalje oslanjaju na strani softver i usluge, Putin je rekao da će mu njegov predlog pomoći da se oslobode „loših navika“.

Stotine zapadnih kompanija napustilo je Rusiju ili smanjilo svoje poslovanje u zemlji od njene potpune invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.

Kao odgovor, Kremlj je nametnuo visoke troškove izlaska preostalim firmama.

„Nismo nikoga izbacili… obezbedili smo im najpovoljnije uslove za rad, na našem tržištu, a oni pokušavaju da nas zadave“, rekao je Putin, na sastanku u Kremlju.

Ali dodao je, Rusija neće „prostrti crveni tepih“, za kompanije poput, Mekdonaldsa, koji je prodao svoj ruski posao 2022. godine.

Američki lanac brze hrane brzo je zamenjen sa „Vkusno i točka“, virtuelnim rebrendiranjem Mekdonaldsa.

Usred napora američkog predsednika Donalda Trampa da resetuje odnose sa Moskvom i posreduje u okončanju rata u Ukrajini, pojavile su se glasine da neke zapadne firme žele da ponovo uđu na rusko tržište.

Pa ipak, Putin je upozorio da bi svaki povratak, bio dočekan, strogim protekcionističkim uslovima.

Istovremeno, poslovni lideri i ekonomski zvaničnici u Rusiji kažu da do sada nisu videli nikakvo interesovanje među stranim kompanijama da ponovo pokrenu svoje poslovanje u zemlji.

Zapadne kompanije, u međuvremenu, kažu da i dalje vide rizike za poslovanje u Rusiji.

Borba.Info

Check Also

Udari na preduzeća vojnoindustrijskog kompleksa i skladišta oružja neće zaustaviti terorističke napade na Rusiju!

Nakon terorističkih napada SBU na sredstva ruskih Vazduhoplovnih snaga 1. juna, Rusija je počela da …