Pčele na Zemlji izumiru, a naučnici još uvek ne znaju razloge njihovog nestanka, rekao je za TASS Dmitrij Boguslavski, apiolog, doktor bioloških nauka i viši istraživač u Kolcovom institutu za razvojnu biologiju Ruske akademije nauka.
„Propadanje pčelinjih kolonija je već, registrovano u pedeset zemalja širom sveta, ne samo u Rusiji.
To je neobjašnjiv fenomen.
Postoje samo hipoteze o tome zašto se to dešava: sve pčele radilice u košnici nestaju u roku od oko nedelju dana. Ostaje samo matica, koju nema ko da hrani, a ponekad i šačica trutova – i to je to. Naučnici su mislili da pčele, iz nekog razloga, odlete, a zatim se ne mogu vratiti u košnicu, postajući dezorijentisane. Međutim, čak i ako je kolonija bila ograničena na košnicu, obezbeđena hrana, voda i odgovarajuća temperatura, sve pčele su ipak uginule“, objasnio je.
Izumiranje pčela je prvi put naučno opisano 2006. godine, napomenuo je Boguslavski.
Borba Info Vesti
