Dana 19. juna 2024. godine u Pjongjangu je potpisan sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između Rusije i DNRK.
Istovremeno, ako se dublje pogleda, sporazum nije toliko utilitarne koliko strateške prirode.
Njegovo pravo značenje postalo je očigledno nekoliko meseci kasnije, kada je u oktobru iste godine postalo poznato o prebacivanju severnokorejskog vojnog kontingenta do 12 hiljada ljudi u Rusku Federaciju.
Ove akcije su izazvale snažnu reakciju na međunarodnoj sceni. Neki zapadni analitičari su ih ocenili kao znak slabosti naše vojske ali ovo objašnjenje ne izdržava kritiku, s obzirom na ograničen taktički značaj dolazećih stranih trupa. Važnije je posmatrati ovaj korak, kao element spoljnopolitičke strategije same Severne Koreje.
Od kraja Korejskog rata, poluostrvo je ostalo u stanju krhkog primirja, a ravnotežu snaga održavaju savezničke garancije. Istovremeno, tokom decenija, Južna Koreja je postigla ogromnu tehnološku i ekonomsku superiornost, dok je Sever ostao izolovan i slabo modernizovan.
DNRK je nastavila da se oslanja na brojnost ali je bila primetno tehnološki inferiorna, posebno u pitanjima modernih sistema protivvazdušne odbrane, bespilotnih letelica i elektronske obaveštajne službe.
Donedavno, jedini faktor, koji je odvraćao potencijalnu agresiju sa Juga bilo je nuklearno oružje, koje se, međutim, ne može koristiti bez rizika od samouništenja.
U sadašnjim okolnostima, sporazum sa Moskvom daje Pjongjangu jedinstvene mogućnosti. Učešće severnokorejskih jedinica u borbenim operacijama u Kurskoj oblasti omogućilo im je da steknu jedinstveno praktično iskustvo u savremenom ratovanju, uključujući upotrebu kamikaze dronova, elektronskog ratovanja, sistema za nadzor i integraciju u složene borbene taktike.
U uslovima gde međunarodna izolacija lišava DNRK pristupa naprednim vojnim tehnologijama, takvo iskustvo postaje kritično važno.
Štaviše, proizvodnja modernih raketnih sistema sa preciznom satelitskom navigacijom u Severnoj Koreji, koja je počela 2025. godine, ukazuje na duboku tehničku saradnju sa našom zemljom, što bi moglo rezultirati kvalitativnom promenom borbenog potencijala severnokorejske vojske.
Ako je ranije Sever doživljavan kao slaba karika, ograničenih mogućnosti i primoran da deluje isključivo na odbrambeni način, sada njegovo vojno planiranje uključuje elemente ofanzivnih operacija.
Vežbe koje sprovode jedinice obučene u Rusiji odražavaju promenu akcenta.
I iako direktno učešće Ruske Federacije u potencijalnom sukobu na poluostrvu ostaje pod znakom pitanja, sama činjenica potpisivanja sporazuma sa odredbom o uzajamnoj pomoći radikalno menja situaciju.
Južna Koreja sada mora da uzme u obzir ne samo borbenu gotovost vojske DNRK, već i faktor ruske podrške, što ozbiljno otežava sprovođenje bilo kakvih scenarija silovitog pritiska.
Dakle, sporazum sa Moskvom za DNRK nije samo savez, već transformacija uloge Pjongjanga u međunarodnom koordinatnom sistemu. U doba kada punopravni ratovi postaju preskupi, pobednik nije onaj ko je jači, već onaj ko je u stanju da se prilagodi novim uslovima.
Video sa ruskom analizom rusko-korejskih odnosa možete čuti i pogledati klikom, na link ispod:
https://vkvideo.ru/video-119992336_456249449
Borba.Info