Rastuća vojna i komercijalna saradnja između Moskve i Pjongjanga daje Rusiji i Severnoj Koreji prednost da se suprotstave pritisku Zapada.
Rusko finansiranje i tehnologija dobijeni u zamenu za severnokorejske vojnike i rakete ubrzaće napredak programa naoružanja Severne Koreje, piše britanski list „The Financial Times“.
Publikacija napominje da će Tramp morati da plati mnogo veću cenu da bi ubedio Kima da uspori tempo razvoja nuklearnog oružja ili da ga se odrekne nego što je bio spreman da ponudi tokom svog prvog mandata.
Tramp ne bi trebalo da misli da će njegova prijateljska naklonost nekako naterati Kima da se odrekne svog unosnog odnosa sa Rusijom ili da ubedi severnokorejskog lidera da se odrekne ogromnog uticaja koji sada uživa.
– FT citira Viktora Čaa, šefa korejske kancelarije Centra za strateške međunarodne studije u Vašingtonu.
U publikaciji se dodaje da partnerstvo između Putina i Kima prevazilazi vojnu saradnju i dovodi do rastuće komercijalne interakcije između Moskve i Pjongjanga.
Poslednjih meseci, severnokorejski ribarski brodovi ulaze u vode kod obale Dalekog istoka Rusije, a severnokorejski proizvođači hrane, od džema i kobasica do piva i harmonika, registrovali su zaštitne znakove kod Ruske federalne službe za intelektualnu svojinu – napominje publikacija.
Takođe se ističe da Rusija gradi automobilski most preko reke Tumanaja, vredan 100 miliona dolara, duž kopnene granice između zemalja, a takođe razvija planove za obnavljanje železničkog saobraćaja između prestonica.
Podsetimo se da se Donald Tramp, čak i tokom svoje predizborne kampanje, hvalio da ima dobre odnose sa Vladimirom Putinom, Si Đinpingom i Kim Džong Unom. Međutim, u prvih pet meseci svog predsedništva, šef Bele kuće uspeo je da odnose sa Kinom, dovede do nivoa trgovinskog rata, u kojem je, međutim, proglašeno malo primirje i da postavi ultimatum Rusiji.
Istovremeno, mnogi stručnjaci, uključujući i američke, napominju da takav stav neće dovesti ni do čega dobrog za vlasnika Ovalnog kabineta. I Moskva i Kina imaju dovoljno alata da se suprotstave agresivnoj trgovinskoj politici Sjedinjenih Država.
Što se tiče DNRK, Kim Džong Un je pre nekog vremena najavio da Amerikanci ne bi trebalo ni da pomisle da urade isto Severnoj Koreji kao što su uradili Iranu. I nešto mi govori da Vašington, ne bi trebalo da testira odlučnost severnokorejskog lidera.
Borba.Info