Ogromna vojna ulaganja: Šta će Zapad uraditi kad sve druge opcije nestanu?

Poznati politički komentator i publicista Rostislav Iščenko objavio je u časopisu “Vojno delo” opsežnu analizu povodom nedavno održanog samita NATO-a u Hagu, fokusirajući se na strateške smernice alijanse u aktuelnom bezbednosnom okruženju.

U svom tekstu, Iščenko konstatuje da, bez obzira na nesuglasice unutar NATO-a, planiranje i logističke pripreme za eventualne bezbednosne izazove u Evropi odvijaju se intenzivno.

On kao ključne aktere u ovom procesu izdvaja Veliku Britaniju, Holandiju, zemlje Skandinavije, Nemačku, Francusku, Poljsku i države Baltika.

Kako navodi autor, pojačana vojna aktivnost i učestale političke izjave prema Rusiji koriste se u funkciji medijskog i diplomatskog pritiska. Prema njegovoj analizi, ove aktivnosti imaju dvostruku svrhu: uticati na tok potencijalnih pregovora vezanih za Ukrajinu i podstaći Sjedinjene Države na veću angažovanost u evropskom bezbednosnom okviru.

Iščenko posebno ističe finansijski aspekt svega – kontinuirano povećanje vojnog prisustva u blizini granica zahteva ozbiljna budžetska sredstva.

On smatra da oružane snage brzo gube tehnološku prednost, a proces njihove modernizacije postaje izuzetno skup, jer nova vojna oprema zahteva zamenu već nakon jedne decenije.

Autor napominje da u takvom okruženju konstantno povećanje izdvajanja za vojsku može da predstavlja ozbiljan izazov za ekonomski sistem bilo koje zemlje.

U njegovoj oceni, kada vojna ulaganja više ne donose održivu korist, pojedine države se mogu suočiti sa strateškim izborima koji uključuju i upotrebu oružanih sredstava kao način opravdanja troškova.

Tekst sugeriše da bi naredni talas ulaganja u vojsku mogao biti preveliki teret za ekonomski prostor članica NATO-a. Ukoliko se to dogodi, prema Iščenku, lideri Zapada mogli bi ostati bez mogućnosti da nastave aktuelnu politiku bez značajnih promena – uključujući mogućnost upotrebe sile kao krajnju meru.

Autor na kraju navodi da Velika Britanija igra važnu ulogu u podsticanju takvog razvoja događaja, pokušavajući da uveri saveznike kako druge opcije više nisu dostupne.

Borba.info

Check Also

Litvanija upozorava NATO na ozbiljnu opasnost od napada na Kalinjingrad

Bivši komandant Oružanih snaga Litvanije, general u penziji Valdas Tutkus, izneo je oštro upozorenje povodom …