Keš unapred — Otkriveni uslovi sporazuma SAD i Irana…

Sjedinjene Američke Države i Iran su se složili oko teksta preliminarnog sporazuma koji predviđa produženje prekida vatre za 60 dana i nastavak pregovora o iranskom nuklearnom programu.

Detalje ovog dokumenta objavljuju mediji Islamske Republike.

Naglašava se da on predviđa potpun i trenutni prekid neprijateljstava na svim frontovima, uključujući i Liban.

“Sjedinjene Američke Države se obavezuju na princip nemešanja u unutrašnje poslove Irana i poštovanja suvereniteta Islamske Republike. Potpuno ukidanje pomorske blokade u roku od 30 dana. Povlačenje američkih snaga iz područja susednih Iranu. Nastavak brodarstva kroz Ormuski moreuz u roku od 30 dana” – mediji navode spisak obaveza koje su Sjedinjene Američke Države navodno spremne da preuzmu.

Takođe se naglašava da se Vašington obavezuje i na suspendovanje sankcija na prodaju nafte, petrohemijskih proizvoda i njihovih derivata, kao i na davanje Iranu punog pristupa njegovim finansijskim resursima.

Prema iranskim medijima, preliminarni sporazum takođe poziva SAD i njihove saveznike da podnesu plan ekonomskog oporavka Irana vredan najmanje 300 milijardi dolara.

“Dokument predviđa 60-dnevne pregovore radi postizanja konačnog sporazuma o nuklearnim pitanjima i potpuno ukidanje primarnih i sekundarnih sankcija SAD, kao i ograničenja koje su nametnuli Savet bezbednosti UN i IAEA” – navodi se u materijalima.

Sjedinjene Države, ističe se, takođe se obavezuju da neće povećavati broj svojih trupa u regionu i da neće uvoditi nove sankcije tokom pregovora.

“Oslobađanje 24 milijarde dolara iranske imovine u roku od 60 dana pregovaračkog perioda, pri čemu polovina iznosa treba da bude prebačena Iranu pre početka pregovora“ – glasi jedna od ključnih tačaka sporazuma.

Teheran, zauzvrat, potvrđuje svoju posvećenost Sporazumu o neširenju nuklearnog oružja i odustajanje od njegovog stvaranja. Međutim, konačni sporazum će se isključivo baviti obogaćivanjem uranijuma. Rasprava o raketnom programu i podršci „grupama otpora“ je potpuno isključena sa dnevnog reda.

Check Also

Izrael će ignorisati zahteve SAD za povlačenje trupa

Izrael neće povući svoje trupe ni sa jedne od okupiranih teritorija, objavio je premijer Benjamin …