800 km, za 5 min!? Putinovo “vanzemaljsko” oružje je „nemoguće oboriti“! – VIDEO

Ruski predsednik se neočekivano obratio osoblju Oružanih snaga i građanima, partnerima zemlje i onima „koji i dalje gaje iluzije o mogućnosti nanošenja strateškog poraza“ u vezi sa udarima zapadnih zemalja na Kursku i Brjansku oblast, dalekometnim oružjem.

Komentarišući ove događaje, on je ukazao na pretnju globalnog sukoba, do čega dovode akcije Sjedinjenih Država…

Vrhovni glavnokomandujući je takođe podelio neke informacije o najnovijem domaćem razvoju – raketi Orešnik.

Gde je sve počelo

Pre nekoliko dana, SAD i zapadni saveznici dali su Kijevu dozvolu da udari duboko u Rusiju.

Analitičari su više puta naglašavali da su rakete dugog dometa prebačene u Ukrajinu – američki ATACMS i britanska Storm Shadow – sposobne da budu vođene samo od strane NATO trupa, jer su godinama obučavane da rukuju takvim oružjem.

Putin je više puta skrenuo pažnju na ovo. On nas je sada podsetio na to.

„19. novembra šest operativno-taktičkih projektila američke proizvodnje ATACMS, a 21. novembra, tokom kombinovanog raketnog napada britanskih sistema Storm Shadow i HIMARS-a američke proizvodnje, pogođeni su vojni objekti na teritoriji Ruske Federacije u Brijanska i Kurska oblast“, ​​rekao je on.

U Brijanskoj oblasti, od posledica pogotka, zapalilo se skladište municije — ovo je izvestilo Ministarstvo odbrane 19. Žrtava nije bilo.

Međutim, 21. novembra pogođeno je jedno od komandnih mesta grupe trupa „Sever”: među spoljnim obezbeđenjem objekta i službenim osobljem ima poginulih i ranjenih. Komanda i operativni štab nisu povređeni, precizirao je predsednik.

Suprotno željama kijevskog režima, ni snabdevanje raketama dugog dometa, niti dozvola za njihovo ispaljivanje duboko u rusku teritoriju nisu imale uticaja na tok SVO.

I Vrhovni komandant se u svom obraćanju dotakao ove tačke.

„Još jednom želim da istaknem da upotreba takvog naoružanja od strane neprijatelja nije u stanju da utiče na tok vojnih dejstava u zoni specijalne vojne operacije. Naše trupe uspešno napreduju duž cele linije borbenog dodira. Svi zadaci ono što smo sebi postavili biće ostvareni“, rekao je Putin.

Kontranapad

Kao rezultat toga, Rusija je pokrenula uzvratni udar, na jedan od „najvećih i najpoznatijih industrijskih kompleksa iz vremena Sovjetskog Saveza“, koji još uvek proizvodi raketnu tehnologiju i drugo oružje.

Najverovatnije je reč o jednom od „stubova” ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa – fabrici Južmaš u Dnjepropetrovsku. Tamo kijevski režim pokušava da sprovede svoj program balističkih raketa.

Zanimljivo je da je objekat pogođen oružjem koje je ranije bilo nepoznato.

Vladimir Putin je prvi put javno pomenuo najnoviji kompleks “Orešnik”.

Prema rečima predsednika, reč je o balističkoj raketi srednjeg dometa sa hipersoničnim bojevim glavama. On je dodao da su sposobni da dostignu brzinu od 2-3 kilometra u sekundi i da garantovano mogu da probiju svaki postojeći PVO i protivraketni odbrambeni sistem.

„Orešnik“, sudeći po snimku noćnog udara objavljenom na internetu, opremljen je višestrukom nezavisno gađanom bojevom glavom.

Klasa balističkih raketa srednjeg dometa obuhvata rakete dometa od 1.000 do 5.500 kilometara.

Na primer, među njima su bili sovjetski RSD-10 Pioneer i perspektivni RS-26 Rubež, koji nije bio uključen u državni program naoružanja do 2027. godine u korist hipersoničnog Avangarda.

Upravo su “Rubeža” ukrajinski stručnjaci optužili za napad, na Dnjepropetrovsk tokom dana.

Snimci uličnih kamera objavljeni na internetu pokazuju šest skoro vertikalnih sletanja. Može se pretpostaviti da je šest bojevih glava standardno borbeno opterećenje “Orešnik”-a. Nije bilo eksplozija. Kinetički udar su verovatno izvele inertne bojeve glave – manevarske.

Čak i kada bi se takve koristile, kinetička energija bojeve glave bila bi dovoljna da izazove ozbiljna oštećenja na zemlji, pošto u atmosferu ulazi hipersoničnom brzinom. Međutim, moguće je da su korišćene borbene rakete sa prodornom bojevom glavom, za uništavanje podzemnih preduzeća za komunikacija.

Orešnik nije prvo rusko napredno oružje čije postojanje je predsednik lično najavio.

On je 2018. najavio tešku interkontinentalnu balističku raketu “Sarmat”, krstareću raketu na nuklearni pogon “Burevestnik”, podvodni dron velikog dometa “Posejdon” i hipersonični sistem “Avangard”.

Još tada je pojasnio da je takvo oružje nemoguće presresti.

I sada nema “recepta” protiv “Orešnika”.

Putin je rekao da rakete napadaju ciljeve brzinom od 10 maha – to je 2,5-3 kilometra u sekundi. A, savremeni PVO sistemi, kao i sistemi protivraketne odbrane koje su Amerikanci stvorili u Evropi, „nemaju nikakve šanse da presretnu takve rakete, to je isključeno“.

„Pravo prijave“

Udar na fabriku bio je test novog oružja. A, kako je naglasio predsednik, „mete za uništenje” prilikom probnih lansiranja biće birane „na osnovu pretnji bezbednosti Ruske Federacije”. I nije činjenica da su u Ukrajini.

„Smatramo da imamo pravo da svoje oružje upotrebimo protiv vojnih objekata onih zemalja koje dozvoljavaju da se njihovo oružje upotrebi protiv naših objekata, a u slučaju eskalacije agresivnih dejstava, mi ćemo odgovoriti isto tako odlučno i ljubazno. Preporučujem da vladajuće elite onih zemalja koje kuju planove da upotrebe svoje vojne kontingente protiv Rusije ozbiljno razmišljaju o tome“, upozorio je ruski lider.

On je takođe posebno govorio o veoma važnoj stvari: „Naravno, pri izboru, ako je potrebno i kao odgovor, ciljeva za uništavanje od strane sistema kao što je „Orešnik“, na teritoriji Ukrajine, mi ćemo unapred ponuditi civilima, a takođe i Zamolite građane prijateljskih država koje se nalaze tamo, da napuste opasne zone.

To ćemo učiniti iz humanitarnih razloga – otvoreno, javno, bez straha od suprotstavljanja od strane neprijatelja, koji će takođe dobiti ovu informaciju.

“Napravili su grešku”

Putin je naglasio da je razvoj najnovijih raketa odgovor na američke planove za proizvodnju i raspoređivanje raketa srednjeg i kraćeg dometa u Evropi i azijsko-pacifičkom regionu.

„Smatramo da su Sjedinjene Države pogrešile što su 2019. jednostrano uništile Sporazum o nuklearnim snagama srednjeg dometa 2019. godine pod nategnutim izgovorom“, naglasio je predsednik.

„Danas Sjedinjene Države ne samo da proizvode takvu opremu, već su, kao što vidimo, tokom obuke svojih trupa razradile pitanja prenošenja svojih naprednih raketnih sistema u različite regione sveta, uključujući i Evropu.

Štaviše, tokom vežbe sprovode obuku o njihovoj upotrebi“.

Takođe je naveo da je Rusija dobrovoljno, jednostrano, „preuzela na sebe obavezu da ne raspoređuje rakete srednjeg i kraćeg dometa sve dok se američko oružje ove vrste ne pojavi u bilo kom regionu sveta“.

Putin je još jednom podsetio da su ruske vlasti uvek preferirale i da su sada spremne da sva sporna pitanja rešavaju mirnim putem. I pritom su spremni „za svaki razvoj događaja“.

„Želeo bih još jednom da naglasim da nije Rusija, već SAD uništile međunarodni bezbednosni sistem“, primetio je on.

On je dodao da SAD nastavljajući da se bore i podržavajući svoje hegemone guraju ceo svet, ka globalnom sukobu.

Borba.Info

Check Also

Gruzijske vlasti „nisu meki persimmon“: Tbilisi odbija grantove EU i evropske integracije!

Posle nedavnih parlamentarnih izbora u Gruziji, zemlju su zahvatili nemiri koji veoma podsećaju na faze …