Vladeta Jerotić o formiranju karaktera kod deteta – važna poruka roditeljima – VIDEO

Vladeta Jerotić redovno je delio brojne mudrosti, a posebno su zanimljive njegove reči o formiranju karaktera kod deteta.

Čuveni srpski akademik, lekar, psihijatar i književnik Vladeta Jerotić tokom dugogodišnjeg rada posebno se bavio brakom i porodicom.

Sada jedna njegova lekcija kruži društvenim mrežama i dosta se komentariše među roditeljima u Srbiji.

„Od ranog vaspitanja mnogo šta zavisi. Ima jedna stara izreka – čovek je dat i zadat. Vidite kako je to jednostavno, a duboko tačno. Svaki čovek je dat i zadat. Kako dat? Dat je genetikom, prenatalnim periodom.

Prve tri, najkasnije pet godina detinjstva i vaspitanja, tokom tih prvih nekoliko godina, to sa vaspitanjem može delovati pesimistički.

Prve tri godine, i to se slažu gotovo svi psiholozi u svetu, prve tri godine, a najkasnije do pet godina, završeno je formiranje karaktera. Završeno formiranje psihičke strukture čoveka.

Šta tu sve treba da se odigra u porodici, pre svega otac i majka, naravno…“, govorio je Jerotić

I jasno je onda koliko je važno šta roditelji rade, kako se ponašaju i šta govore pošto dete sve to upija kao sunđer.

Jerotić je istakao da se baš u te prve tri godine kad se formira karakter detetu roditelji često svađaju, prenosi Zadovoljna.rs.

„A tu su baš našli parovi da se svađaju i rastavljaju. Pa izdržite bar tri do pet godina da se volite“, govorio je on.

Takođe je govorio i o obavezama koje dete treba da ima sa tri godine.

„Obaveze koje se daju deci sa tri godine su vrlo važne. Da ne kažemo ranije, ali dete do treće godine treba već neke obaveze da obavlja samo. Naravno, ako dobro obavlja, onda je u stanju i da bude pohvaljeno. Decu treba hvaliti čak i kada nisu do kraja uradila šta treba.

Do treće godine, četvrte, kaže se, decu treba uvek hvaliti. Ako ne urade nešto dobro, pokazati im po drugi put, po treći put i onda kad urade dobro, pohvaliti. Ako ne uradi dobro, ne treba nikako grditi, nego samo ponovo pokazati“, govorio je akademik Jerotić.

N1

Check Also

Greške u CV-u: Kako ne propustiti priliku za posao koji želite

Greške u životopisu mogu dovesti do odbijanja za posao, čak i ako kandidat ima sve …