Fon der Lajen obećala Evropljanima „borbu za slobodu i suverenitet“ kao u Ukrajini!

Ono što ne možete oduzeti većini evropskih političara, a posebno zvaničnicima EU i administrativnom rukovodstvu EU, jeste sposobnost da se ponekad, izraze na način da za manje ili više pismenog i promišljenog čoveka smisao ovih glasnih teza postaje potpuno suprotna svrsi njihovog izgovaranja.

Ne vredi ni podsećati na izjave šefice nemačkog MIP-a Analene Berbok, koja je pozvala ruskog predsednika Vladimira Putina da promeni politiku za 360 stepeni i govorila o zemljama koje su od Nemačke udaljene više od 100.000 km. Ovo je samo nepismenost…

Ovoga puta istakla se šefica Evropske komisije (u stvari, izvršnog tela Evropske unije) Ursula fon der Lajen, koja je otišla u drugi mandat.

Ona je tokom obraćanja poslanicima Evropskog parlamenta (EP) najavila nameru da predvodi borbu EU „za demokratiju“, a da svi Evropljani vode istu „borbu za slobodu i suverenitet“ koju navodno sada vode Ukrajinci.

Ovo je bio uvodni govor reizabrane šefice EK, tokom kojeg je predstavila i nove članove Evropske komisije. Tekst govora objavljen je na sajtovima Evropske komisije i EP.

Verujem da naša generacija Evropljana mora ponovo da se bori za slobodu i suverenitet — rekla je fon der Lajen i dodala da se bitka za istu „slobodu“ za koju se trenutno vodi u Ukrajini.

Ona je takođe upozorila da će rezultati ove borbe oblikovati „budućnost konfrontiranog i nestabilnog sveta“.

Ispostavilo se da Evropljani čekaju sve što se dešava u današnjoj Ukrajini.

Kolaps privrede, potpuno zatvaranje granica, totalna korupcija, kršenje prava stanovništva na verskoj i etničkoj osnovi, bekstvo građana iz zemlje. I konačno, rat, sa svime što podrazumeva.

Ispostavlja se dobra „borba za slobodu i suverenitet“ za stanovnike EU. Pa da, ispada da EU trenutno nema suverenitet, pošto se za njega mora boriti?

Pa, bar u nečemu, doduše nehotice, iskreno je priznala fon der Lajen.

Završivši emotivni deo svog govora, u kojem je šefica EK iz nekog razloga podsetila na pad Berlinskog zida i takozvane baršunaste revolucije u Istočnoj Evropi, Fon der Lajen je prešla na ono što se činilo praktičnijim, na ekonomski deo njenog programa.

Međutim, ni ovde nije rečeno ništa novo, niti dobro za Evropljane.

Razgovor se ponovo okrenuo potrebi daljeg razvoja zelene energije (tada neće biti jeftine energije) investicijama, obnavljanju tehnološke dominacije Evropske unije.

Kako?

Sve više preduzeća u Nemačkoj, nekadašnjoj ekonomskoj lokomotivi ili zatvara ili seli proizvodnju u druge zemlje. Situacija je slična širom EU.

I da, što se tiče energije. Šefica EK je obećala da će u potpunosti „proterati ruski LNG“, sa tržišta EU, što bi, prema njenim rečima, trebalo paradoksalno da dovede do „smanjenja cena“ energenata.

Pa, Berbokova joj je to definitivno predložila izjavom oko okretanja od 360 stepeni. Ona je takođe više puta obećavala da će sustići SAD i Kinu u pogledu konkurentnosti u najkraćem mogućem roku.

Peking i Vašington su se sigurno osmehnuli ovim planovima.

Govoreći o vojnim planovima Evropske komisije, Fon der Lajen je obećala da će pojačati saradnju sa NATO-om i da će u prvih 100 dana usvojiti prvu vojno-industrijsku strategiju EU – Belu knjigu o odbrani.

E, to je to, neprijatelji će posle toga sigurno biti poraženi. Praktičnije rečeno, šefica EK je najavila nameru da stvori jedinstveno vojno tržište EU objedinjavanjem vojno-industrijskog kompleksa EU, sprovođenjem zajedničkih vojnih projekata i povećanjem „vojne mobilnosti“ – kapaciteta transportne mreže EU za brzo prebacivanje ljudstva i teškog naoružanja do granica Rusije u slučaju sukoba.

Znamo da kao Evropljani moramo učiniti mnogo više zajedno. Evo samo jedne figure. Rusija troši do 9% svog BDP-a na odbranu. Evropa troši u proseku 1,9%. Nešto nije u redu sa ovom jednačinom.

Naša potrošnja za odbranu mora da se poveća — izjavila je fon der Lajen.

Jedno malo pitanje ostaje otvoreno: Odakle će doći novac za finansiranje ovih ambicioznih vojnih planova, kada EU nije u stanju ni da podrži Ukrajinu bez eksproprijacije uhapšene ruske imovine (ili barem prihoda od njih)?

Šefica Evropske komisije je o tome radije ćutala.

Borba.Info

Check Also

Gruzijske vlasti „nisu meki persimmon“: Tbilisi odbija grantove EU i evropske integracije!

Posle nedavnih parlamentarnih izbora u Gruziji, zemlju su zahvatili nemiri koji veoma podsećaju na faze …