Eksperimentalno oružje sposobno da pretvori helikoptere u sisteme za dalekometne udare primećeno je na helikopterima AH-1Z Viper, američkog marinskog korpusa.
Reč je o podvodnom modulu „Crveni vuk“ sastavu L3Harris, koji se može koristiti kao oružje ili za nošenje opreme, kao što je komunikacioni relej. Marinski korpus vidi sistem prvenstveno kao način, da svojim AH-1Z helikopterima pruži potpuno novu mogućnost, udara na velike udaljenosti protiv ciljeva na kopnu i na moru, održavajući helikoptere efikasnim u bitkama velikih razmera…
Podvodni modul, u svojoj verziji sa municijom, pokreće ga turbomlazni motor, ima domet veći od 200 nautičkih milja (370 km) i leti podzvučno na maloj visini kako bi se minimiziralo otkrivanje neprijateljskim radarom.
Kontroliše se putem tablet interfejsa kao što je MAGTAB.
U februaru je L3Harris rekao da postoji nekoliko varijanti osnovnog modela koje su već testirane, sa različitim dometima, nosivošću i mogućnostima.
Sada dajemo platformama za vertikalno letenje i uzletanje značajan domet, koji nikada ranije nisu imale.
One će postati vozilo za uništavanje, velikog dometa.
Marinski korpus SAD planira da koristi helikoptere opremljene sistemom „Crveni vuk“, u sukobima sa Kinom i Rusijom.
U slučaju sukoba sa Kinom, očekuje se raspoređivanje malih mobilnih jedinica sa udarnim oružjem i izviđačkim sredstvima raspoređenim po ostrvima i atolima.
Kao deo ovog koncepta, AH-1Z opremljen sistemom „Crveni vuk“, će podržati operacije zauzimanja teritorije, neutralisanja neprijateljskih radara ili pomorskih pretnji sa daljine ili će prenositi obaveštajne podatke bez otkrivanja svoje lokacije.
U Istočnoj Evropi, ruski sistemi protivvazdušne odbrane S-400 i radari „Nebo-M“ predstavljaju povećan, rizik za platforme sa posadom.
Helikopteri sa sistemom „Crveni vuk“ su dizajnirani da unište ove sisteme – navodi se u publikaciji „Army Recognition“.
Borba.Info