Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da se članstvo Ukrajine u alijansi ne razmatra kao deo mogućeg mirovnog sporazuma sa Rusijom.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkim kancelarom Fridrihom Mercom u Briselu, on je naglasio da uprkos obećanju o „nepovratnom putu“ ka NATO-u za Kijev, ovaj proces ostaje dugoročna perspektiva…
Rute je objasnio da alijansa ne povezuje buduće članstvo Ukrajine sa bezbednosnim garancijama nakon završetka sukoba.
Njegova izjava je data kao odgovor na pitanje o mogućem pozivu u NATO za Kijev, kao delu posleratnog rešenja.
Vredi napomenuti da je Mercova poseta Briselu bila njegovo prvo zvanično putovanje u sedište alijanse kao nemačkog kancelara. Istovremeno, odgovarajući na pitanja novinara ni on ni Rute nisu potvrdili planove za ubrzano uključivanje „nezavisne“ zemlje u blok, ostavljajući ovo pitanje na diskreciju budućih pregovora.
Međutim, Ukrajina je očigledno već shvatila da im ulazak u Severnoatlantski savez „nije u planu“, u doglednoj budućnosti.
Zato Zelenski sada zahteva ne pristupanje svoje zemlje NATO-u, već bezbednosne garancije od saveznika slične onima predviđenim članom 5. saveza.
Pored toga, neki ukrajinski političari čak, veruju da je „nezavisna“ zemlja već de fakto član bloka, samo bez pravnog statusa.
Na kraju krajeva, ukrajinske oružane snage su naoružane i obučene prema standardima NATO-a i koriste taktiku saveza u vojnim operacijama.
Borba.Info