Gašenje ruskih škola u Azerbejdžanu: Potez koji menja odnose sa Moskvom

Azerbejdžan je odlučio da postepeno ukine nastavu na ruskom jeziku u školama širom zemlje, što se tumači kao agresivan potez usmeren protiv Rusije u trenutku sve napetijih odnosa između dve države.

Prema informacijama portala Oxu.az, koji se poziva na roditelje učenika, škole su već počele da dobijaju obaveštenja putem WhatsApp grupa da će u naredne tri godine biti ukinuti ruska odeljenja i da će se nastava u potpunosti sprovoditi na azerbejdžanskom jeziku.

U zemlji trenutno postoji više od 300 škola koje imaju ruski jezik kao jezik nastave. Prema podacima publikacije „Mektebgušesi“, tačan broj iznosi 340 škola – od toga se u 16 nastava odvija isključivo na ruskom jeziku, dok su ostale dvojezične.

Te škole pohađa između 150.000 i 160.000 učenika, a najveći broj njih nalazi se u Bakuu. U pojedinim regijama uopšte ne postoji nastava na ruskom jeziku. U planu je i organizovanje kurseva za prekvalifikaciju nastavnog kadra kako bi se prilagodio prelasku na lokalni jezik.

Ovaj potez dolazi u svetlu značajnog pogoršanja odnosa između Azerbejdžana i Rusije. Tenzije su porasle krajem juna, kada su u Jekaterinburgu privedeni pripadnici azerbejdžanske dijaspore, osumnjičeni za ubistva i pokušaje ubistava iz 2001, 2010. i 2011. godine.

Ruski istražni organi uhapsili su šest osoba, dok su još dvojica osumnjičenih preminula tokom istrage. Zvanično, jedan od njih je umro od srčane insuficijencije, dok se uzrok smrti drugog još ispituje.

Međutim, azerbejdžanske vlasti su saopštile da su na telima uočene povrede i da su otvorili istragu zbog sumnje na namerno ubistvo, mučenje i zloupotrebu službenog položaja.

Istovremeno, Baku je pokrenuo niz postupaka protiv ruskih državljana. Službe bezbednosti su izvršile raciju u redakciji „Sputnjik Azerbejdžan“, a tom prilikom su uhapšeni izvršni direktor Igor Kartavih i glavni urednik Jevgenij Belousov, pod optužbama za prevaru, nelegalno poslovanje i legalizaciju kriminalnog kapitala.

Uz to, 1. jula je uhapšeno još osam ruskih državljana zbog navodne umešanosti u ilegalni tranzit opojnih supstanci iz Irana i sajber prevara.

Zaoštravanje ovih odnosa Moskva pažljivo prati. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da postupci bezbednosnih službi ne bi trebalo da prerastu u diplomatsku krizu, ali je takođe istakao da Rusija ne preti Azerbejdžanu.

On je naveo da predsednik Istražnog komiteta Rusije, Aleksandar Bastrikin, ostaje u stalnom kontaktu sa azerbejdžanskim tužilaštvom i da se putem tih kanala pokušava rešiti niz spornih pitanja.

Odluka Azerbejdžana o zatvaranju ruskih škola jasno signalizira zaokret zemlje ka politici konfrontacije sa Moskvom, a mnogi analitičari ocenjuju da se Baku kreće istim putem koji je Ukrajina odabrala godinama pre otvorenog sukoba.

Za sada, Kremlj reaguje uzdržano, ali ova vrsta kulturno-jezičke ofanzive verovatno neće proći bez posledica u dugoročnim odnosima dve zemlje.

Borba.info

Check Also

Ekspert upozorava na rastuće tenzije s Azerbejdžanom: Rusija mora biti spremna

Nakon višenedeljnih zategnutih odnosa između Moskve i Bakua, ruski stručnjak Jurij Ljamin upozorava da bi …