Rusija je poslala jasnu poruku Vašingtonu, Seulu i Tokiju — prestanite da gradite koaliciju koja bi mogla destabilizovati odnose u istočnoj Aziji.
Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, posle susreta sa koleginicom iz Severne Koreje Coj Son Hi u Vonsanu, poručio je da bilo kakvo vojno približavanje SAD, Japana i Južne Koreje ne bi smelo da se koristi za usmeravanje pritiska na Moskvu i Pjongjang.
U izjavi koja odražava tenzije koje se polako ali sigurno gomilaju u tom delu sveta, Lavrov je ukazao da su Severna Koreja i Rusija u stalnom kontaktu. Lideri dveju država, Vladimir Putin i Kim Džong Un, razmenjuju poruke i, kako je naglasio, lični susreti su samo pitanje trenutka.
U pozadini diplomatskih rečenica, međutim, jasno se ocrtava zabrinutost da bi trojni savez u Aziji — SAD, Japan i Južna Koreja — mogao postati neka vrsta regionalnog bloka sa strateškim implikacijama. Lavrov je jasno rekao da to ne bi donelo stabilnost, već dodatne podele.
U razgovorima je takođe istaknuto da Pjongjang pruža podršku svim ciljevima specijalne vojne operacije. Štaviše, Lavrov je izrazio zahvalnost za doprinos severnokorejskih vojnika u oslobađanju jedne od pograničnih oblasti.
Zasad se ne govori o širem vojnom angažmanu, ali Moskva, kako je naglasio, ne odbacuje nijedan oblik saradnje koji Pjongjang predloži u skladu sa strateškim partnerstvom.
Ruska strana je takođe nagovestila da razume razvoj nuklearnog programa u Severnoj Koreji, nazivajući ga suverenom odlukom zasnovanom na domaćem naučnom radu. Ova izjava je pažljivo izbalansirana – ne pruža eksplicitnu podršku, ali jasno odbija osudu.
Kada je reč o mogućem dijalogu Pjongjanga i Seula, Lavrov je ostao oprezan. Pohvale i pozivi nove južnokorejske administracije ocenjeni su kao deklarativni, bez realnih koraka ka smirivanju tenzija. U isto vreme, ponovo su pomenute vojne vežbe trijade kao destabilizujući faktor.
Na globalnom planu, Lavrov se osvrnuo i na inicijativu o „multinacionalnom operativnom štabu“ pod pokroviteljstvom Londona i Pariza, navodeći da takve ideje ne zaslužuju ozbiljno razmatranje, iako ih Moskva ne može potpuno ignorisati.
Pored geopolitičkih tema, razgovarano je i o konkretnim koracima — obnavljanju saobraćajnih veza, jačanju međuljudskih kontakata i podizanju spomenika stradalim severnokorejskim vojnicima.
Turizam je, takođe, deo dogovora. Pomenuta je i inicijativa da više ruskih građana poseti letovališta u Severnoj Koreji.
Kao završni čin posete, Lavrov i Coj Son Hi su potpisali plan razmene između ministarstava spoljnih poslova za period 2026–2027. godine. Jasno je: Rusija i Severna Koreja ne samo da održavaju odnose — već ih strateški šire u trenutku kada se globalna slika ponovo pomera. U kom pravcu, još nije do kraja jasno.
Borba.info