Vodič za kupce: Kako prepoznati vraćenu kilometražu na polovnim automobilima

Evo kako da odmah otkrijete da li je kilometraža na automobilu lažirana.

Vraćanje kilometraže jedna je od najčešćih prevara na tržištu polovnih automobila na koju, nažalost, mnogi kupci nasedaju.

Našli ste automobil sa neverovatno malim brojem pređenih kilometara koji izgleda kao prilika života? Budite oprezni – velika je verovatnoća da se radi o vozilu sa znatno većom ali prikrivenom kilometražom.

Iako mnogi veruju da je ova praksa iskorenjena pojavom digitalnih brojača, istina je sasvim drugačija. Prevare su i dalje u porastu i sprovode se na vozilima sa mehaničkim i digitalnim brojačima, a neretko se “skine” i više desetina hiljada kilometara.

Na primer, možete kupiti auto koji naizgled ima 60.000 km, dok je u stvarnosti prešao preko 120.000 km.

Posledice su katastrofalne za kupca. Ne samo da ćete preplatiti automobil čija je stvarna vrednost, znatno niža, već vas čekaju i skupi, neočekivani kvarovi zbog pohabanih delova, piše Index.

Srećom, postoje načini da se zaštitite. Ključ je u detaljnoj proveri stanja vozila i upoređivanju sa prikazanom kilometražom, kao i u analizi servisne istorije.

Obratite pažnju na znakove istrošenosti

Zlatno pravilo glasi: ako ponuda zvuči previše dobro da bi bila istinita – verovatno je sumnjiva. Ako gledate automobil sa neuobičajeno malom kilometražom za svoje godište, obavezno ga detaljno pregledajte pre konačne odluke.

Enterijer vozila: Obratite posebnu pažnju na delove koji se najviše koriste – volan, pedale gasa i kočnice, menjač i vozačko sedište. Izlizan i sjajan volan, pohabane gumene obloge na papučicama ili ulegnuto i poderano sedište mogu jasno ukazivati da je automobil prešao daleko više nego što piše na brojaču.

Gume i kočnice: Proverite stanje guma. U zavisnosti od modela i proizvođača, gume prosečno traju između 50.000 i 130.000 kilometara. Ako automobil navodno ima 40.000 km, a na njemu su nove gume – to je znak za uzbunu. Pitajte prodavca zašto su menjane. Starost gume možete proveriti pomoću DOT oznake sa bočne strane – poslednje četiri cifre otkrivaju nedelju i godinu proizvodnje. Na vozilu sa tako malom kilometražom originalne gume bi i dalje trebalo da budu na autu.

Isto važi i za kočnice, koje se uglavnom menjaju svakih 50.000 do 60.000 km. Ako u servisnoj knjižici piše da su kočnice menjane ranije – i to je razlog za sumnju.

Naravno, ovo je teže proveriti bez uvida u servisnu dokumentaciju ili pomoći mehaničara koji može proceniti stanje kočionih pločica.

Proverite dokumentaciju i instrument tablu

Zatražite kompletnu servisnu istoriju vozila. Potražite bilo kakve nelogičnosti ili neslaganja u zabeleženim stanjima kilometraže.

Nagli pad pređene kilometraže između dva servisa je jasan znak manipulacije. Ako prodavac nema servisnu knjižicu ili odbija da je pokaže – to je već dovoljan razlog da odustanete od kupovine.

Pažljivo pogledajte instrument tablu. Ima li ogrebotina oko brojača ili na šrafovima koji drže tablu?

To može biti znak da je tabla skidana radi manipulacije.

Kod starijih, mehaničkih brojača, proverite da li su cifre savršeno poravnate. Ako nisu ili ako među njima postoje neobični razmaci – velika je verovatnoća da je brojčanik “nameštan”.

Digitalni brojači i ECU dijagnostika

Prevaru na digitalnim brojačima teško je otkriti vizuelno jer nemaju mehaničke delove.

Ipak, rešenje postoji. Kod modernijih automobila, ključna je dijagnostika elektronske upravljačke jedinice (ECU).

ECU – takozvani mozak automobila – beleži podatke o kilometraži na više mesta. Spajanjem na dijagnostički uređaj, mehaničar može očitati stvarno stanje kilometara koje se često razlikuje od onog na instrument tabli.

Takva provera košta od 70 do 140 evra, ali je to zanemarljiv trošak u poređenju sa potencijalnim gubicima ako kupite preskupi polovnjak sa lažiranom kilometražom.

B92

Check Also

Sindrom iritabilnog creva: Koji su najbolji probiotici?

Sindrom iritabilnog creva je poremećaj debelog creva sa simptomima koji uključuju bol u stomaku, nadimanje, …