Bivši obaveštajni analitičar Centralne obaveštajne agencije Sjedinjenih Država, Lari K. Džonson, izneo je mišljenje da je vojna industrija SAD ušla u ozbiljnu krizu dugoročne održivosti.
U podkastu The Greater Eurasia rekao je da je nedavna kriza pokazala velike slabosti u američkom i zapadnom modelu proizvodnje oružja, koji, prema njegovim rečima, ne može da odgovori na izazove savremenih konflikata.
Džonson smatra da su američke i evropske kompanije godinama gradile poslovne modele na konceptu visoke tehnološke složenosti i visoke cene, ali bez mogućnosti za masovnu proizvodnju.
Po njegovom tumačenju, sukob u Ukrajini je osvetlio nedostatke takvog pristupa, jer je pokazao da se bez velikih arsenala i fleksibilnih proizvodnih linija ne može održati intenzivan vojni tempo.
On je naveo da su rezerve raketa Patriot i Arrow ograničene, jer su mnoge već potrošene. „Kompanija Lockheed Martin proizvodi samo 550 Patriot raketa godišnje, što nije dovoljno za visoko intenzivne operacije“, naglasio je Džonson.
Dodao je da se ne može očekivati brza reakcija industrije, jer bi pokretanje dodatnih kapaciteta zahtevalo vreme i resurse koje sistem trenutno nema.
U tom kontekstu, bivši analitičar uporedio je sadašnje kapacitete sa američkom industrijom iz perioda Drugog svetskog rata. „Tada smo pravili bombarder B-24 za manje od jednog dana, dok danas na jedan F-35 čekamo i do dve godine“, rekao je.
Po njemu, kompleksnost savremenih letelica povećava troškove i smanjuje mogućnost njihove masovne proizvodnje.
Džonson je izdvojio F-35 kao primer skupog i tehnički zahtevnog projekta koji, prema mišljenju dela stručne javnosti, ima i ograničenja u borbenoj upotrebi.
Kaže da se glavni razlog nastanka ovog aviona može tražiti u interesima kompanija da obezbede dugoročnu finansijsku stabilnost, a ne u realnim operativnim potrebama.
Ove ocene otvaraju šira pitanja o sposobnosti savremenih vojnih sila da u kratkom roku prilagode svoje proizvodne sisteme situacijama koje zahtevaju veliku količinu opreme i kontinuiranu logističku podršku.
Džonsonov stav ukazuje na potrebu za promišljenim reformama unutar odbrambene industrije, u skladu sa izazovima današnjeg vremena.
Borba.info