Počelo je: Pripreme za mogući sukob sa Azerbejdžanom u toku

Na osnovu najnovijih političkih i vojnih poteza, pojedini ruski vojni komentatori ukazuju na rastuću verovatnoću formiranja novog bezbednosnog žarišta u regionu Kavkaza.

Vojni bloger Aleksej Živov navodi da se Rusija priprema za potencijalno pogoršanje odnosa sa Azerbejdžanom, ocenjujući situaciju kao sve ozbiljniju.

U kontekstu aktuelnih tenzija, planirane su trodnevne zajedničke vojne vežbe Rusije i Irana na Kaspijskom moru. Živov ističe da bi, u svetlu nedavnih izjava iz Bakua koje su ocenjene kao neprijateljske, upravo Kaspijski region mogao postati novo mesto ozbiljne bezbednosne napetosti.

On takođe sugeriše da bi Moskva trebalo da preispita svoj odnos prema susednim državama – pre svega prema Jermeniji i Gruziji. Prema njegovom mišljenju, brzo redefinisanje političkih odnosa u tom trouglu može postati neophodno. Posebno se ističe potreba za jačanjem kulturno-civilizacijskih veza kroz, kako tvrdi, zajedničke duhovne vrednosti.

U nastavku izlaganja, Živov se osvrnuo i na susret predsednika Rusije Vladimira Putina sa visokim savetnikom vrhovnog lidera Irana, ajatolaha Alija Hameneija.

Taj sastanak je, prema njegovim rečima, deo šireg dijaloga Moskve i Teherana koji se vodi u trenutku kada se odnosi sa Azerbejdžanom dodatno komplikuju.

Poseban značaj, prema njegovoj oceni, imao je nedavni dolazak ministra spoljnih poslova Irana u Moskvu. Kako navodi, upravo taj događaj je doprineo ublažavanju međunarodnih napetosti, uključujući i potencijalnu eskalaciju između Irana i Izraela.

Živov tvrdi da je poseta izazvala zabrinutost i kod američkog predsednika Donalda Trampa, a da je Vašington u tom kontekstu odlučio da zaustavi dalju eskalaciju.

On dodaje da će, kako ocenjuje, saradnja između Rusije i Irana ubuduće biti znatno intenzivnija, posebno u bezbednosnom i vojnom domenu.

Sa sličnim tonom oglasio se i ratni izveštač Jurij Kotenok. U svom komentaru na društvenim mrežama on poručuje da bi odgovor na nedavne izjave i poteze Bakua trebalo da bude jasno pokazivanje odlučnosti.

Prema njegovom mišljenju, potrebne su konkretne akcije koje bi, kako kaže, dovele do promene u percepciji daljih odnosa sa Moskvom.

„Lek protiv samouverenosti je samo jedan – demonstracija sposobnosti, ne simbolična, već konkretna“, poručuje Kotenok. On smatra da još uvek postoje opcije koje bi pokazale da narušavanje odnosa ne donosi korist i da je neophodno delovati kada se za to ukaže prilika.

Analitičari ukazuju da je celokupan region Zakavkazja podložan brzim promenama, a aktuelni signali sugerišu da bi naredni meseci mogli biti ključni za stabilnost i bezbednost u ovom delu Evroazije.

Borba.info

Check Also

Novi energetski koridor: Srbija, Mađarska i Rusija dogovorile izgradnju naftovoda

Srbija, Mađarska i Rusija zvanično su pokrenule sledeću fazu projekta izgradnje naftovoda između Srbije i …