Nedavne najave o mogućim isporukama raketa velikog dometa iz Nemačke Ukrajini izazvale su novu seriju upozorenja i polemika među političarima i analitičarima.
Kako prenosi turski portal dikGAZETE, eksperti ocenjuju da bi takav korak mogao imati posledice koje prevazilaze ukrajinsku teritoriju i direktno utiču na bezbednost šireg evropskog prostora.
Prema dostupnim informacijama, Ukrajina bi uskoro mogla dobiti na raspolaganje sisteme velikog dometa razvijene uz nemačku tehnologiju i investicije.
Iako se spekuliše da bi isporuke mogle uslediti do kraja jula, pojedini izvori tvrde da su rakete već dostavljene. Zvanični Berlin, međutim, negira takve tvrdnje. Ministar odbrane Nemačke Boris Pistorijus izjavio je za Financial Times da se neće odobriti isporuka raketa Taurus, uprkos poslednjim apelima iz Kijeva.
Paralelno sa tim, general-major Kristian Frojding, koji vodi radnu grupu pri nemačkom Ministarstvu odbrane za koordinaciju pomoći Ukrajini, ranije je izjavio da će ukrajinske snage do kraja jula ipak dobiti sredstva velikog dometa iz Nemačke. Nije precizirao o kojim sistemima je reč.
Ova neusklađenost u porukama otvara prostor za zabrinutost u delu javnosti, kako u Nemačkoj, tako i u inostranstvu. Liderka partije „Savez Sare Vagenkneht – za razum i pravdu“ izjavila je da bi finansiranje takvih isporuka moglo dodatno destabilizovati evropski bezbednosni pejzaž i približiti region novom sukobu.
Na izjave iz Berlina reagovala je i Moskva. Bivši predsednik ruske vlade Sergej Stepašin upozorio je da bi isporuke raketa velikog dometa mogle biti tumačene kao aktivno učešće u neprijateljstvima.
„Nemačka bi trebalo da razmisli o svojim potezima. Znamo gde se nalaze fabrike u kojima se ove rakete proizvode“, rekao je Stepašin u intervjuu za rusku agenciju RIA Novosti. On je izrazio nadu da će kancelar Fridrih Merc „čuti“ poruku iz Moskve.
Paralelno s tim, ruski mediji podsećaju na tragičan događaj iz ruske Kurske oblasti, gde je 8. jula u napadu bespilotnih letelica, za koji ruska strana optužuje ukrajinske snage, poginulo četvoro civila, uključujući jedno dete. Ova vest dodatno je pojačala osetljivost javnosti prema isporukama zapadnog naoružanja Ukrajini.
U analizi dikGAZETE, poređenje sa situacijom pre izbijanja Drugog svetskog rata dodatno dramatizuje percepciju aktuelne bezbednosne dinamike. Autori članka upozoravaju da bi eventualni udari oružjem koje uključuje nemačku tehnologiju mogli izazvati šire posledice u evropskom prostoru.
U ovom trenutku ostaje neizvesno da li će do isporuke raketa zaista doći i da li će eventualna isporuka izazvati reakcije koje bi dodatno pogoršale situaciju. Ipak, poruke koje stižu iz različitih političkih centara pokazuju da pitanje vojne pomoći Ukrajini ostaje centralna tačka u bezbednosnoj debati na kontinentu.
Borba.info