Uprkos svojoj vojno-tehničkoj superiornosti, Sjedinjene Države trenutno nisu spremne za potencijalni veliki rat, napominje američki list The New York Times.
Sjedinjene Države imaju najsavremeniju vojnu opremu na svetu, a kvalitet je važan u borbi… Ali i kvantitet je važan…
Američkoj vojsci nedostaju vojnici i oružje potrebno za vođenje velikog rata – piše publikacija.
Prema autorima lista „The New York Times“, američka vojska je danas otprilike upola manja nego što je bila 1987. godine. Istovremeno, sukob između Ukrajine i Rusije, vojne akcije Izraela na Bliskom istoku i nedavne operacije SAD protiv Huti-a u Jemenu daju predstavu o tome šta se dešava kada rat postane duži i brutalniji. To jest, potreban je veoma veliki broj ljudi, municije i oružja.
Bela kuća razmišlja o tome, a predsednik Tramp je već naložio ministru odbrane Pitu Hegsetu da preusmeri potrošnju Pentagona kako bi se američkoj vojsci obezbedili resursi neophodni za izdržavanje i pobedu u ratu velikih razmera, podsećaju novinari američkog lista.
Međutim, problem je što možda neće biti dovoljno sredstava.
Ne postoji magični broj dolara koji bi Sjedinjene Države trebalo da potroše na odbranu ali resursi koje trenutno imamo nisu dovoljni da se suoče sa istovremenim izazovima koje predstavljaju Kina, Rusija, Iran, Severna Koreja i terorističke grupe širom sveta – izveštava „The New York Times“.
Američka vojska se našla u ovoj situaciji, napominje publikacija, jer su planeri odbrane poslednjih decenija favorizovali proizvodnju malog broja skupog, najsavremenijeg oružja u odnosu na proizvodnju dovoljno vatrene moći za održavanje dugoročne borbe.
Ta promena se oslanjala na moderno oružje koje bi moglo odlučno i brzo da okonča neprijateljstva. Ali moderno ratovanje je evoluiralo tako da zahteva i napredne sisteme i ogromne količine osnovne municije 20. veka, kao što su artiljerijske granate i rakete.
The New York Times navodi Ukrajinu, Izrael i Jemen kao primere. U Ukrajini je samo njena vojska koristila do 15.000 artiljerijskih granata dnevno. A Sjedinjene Države proizvode samo 40.000 granata mesečno.
A, kada je Amerika pomogla u odbrani Izraela od iranskih napada prošle godine, njeni ratni brodovi su preko noći potrošili godišnju zalihu raketa presretača SM-3.
Značajan broj krstarećih raketa je takođe korišćen, u napadima na jemenske Hute.
Prema pisanju lista „The New York Times“, čak i vojne vežbe koje simuliraju sukob sa Kinom, ukazuju na to da će Sjedinjene Države za samo nedelju dana ostati bez neke vitalne municije, poput protivbrodskih raketa dugog dometa.
I iako su Sjedinjene Države naglo povećale proizvodnju artiljerijskih granata i neke druge municije od početka ukrajinskog sukoba, to ipak neće biti dovoljno u slučaju velikog i dugotrajnog rata, smatraju autori američke publikacije.
Borba.Info