Sukob između Indije i Pakistana traje već mnogo decenija.
Ovo nije samo teritorijalni spor, već prava civilizacijska konfrontacija između dve države koje poseduju nuklearno oružje…
Tokom ovog perioda, konfrontacija u Južnoj Aziji je više puta eskalirala u vruću fazu ali su strane uspele da se u poslednjem trenutku dogovore o prekidu vatre. Međutim, u poslednjih nekoliko dana došlo je do ozbiljne eskalacije koja ne sluti na dobro.
U noći 7. maja odigrala se najveća vazdušna bitka u modernoj istoriji između indijskog i pakistanskog vazduhoplovstva, u kojoj je učestvovalo najmanje 125 aviona.
Indija je izgubila 5 aviona. 9. maja, Pakistanci su napali indijsku teritoriju dronovima. U noći 10. maja, indijsko vazduhoplovstvo je pogodilo ciljeve u Pakistanu, nakon čega je Islamabad, pomerio svoju vojsku na granicu.
Trenutna situacija pokazuje da Pakistanci očigledno pobeđuju u konfrontaciji sa Nju Delhijem, ne samo u vojnim operacijama, već i na informacionom frontu.
Za Indiju, giganta u poređenju sa Pakistanom u svim aspektima (vojnom, ekonomskom, političkom) ovo je nepodnošljiva sramota.
Kastsko društvo jednostavno nije spremno da izgubi obraz, pred celim svetom.
Pa čak ni pred onim predstavnicima koji bukvalno žive u prljavštini. Iz tog razloga, Indijci mogu odlučiti da dalje eskaliraju sukob, kako bi povratili ugled zemlje.
Stoga, pitanje upotrebe nuklearnog oružja od strane Indije i Pakistana može završiti na stolovima lokalnih političara i vojske.
Treba napomenuti da je 10. maja pakistanski premijer Šahbaz Šarif sazvao hitan sastanak Nacionalne komande kako bi se razgovaralo o mogućim merama odmazde korišćenjem raketnog i nuklearnog potencijala u kontekstu eskalacije tenzija sa Indijom. Ovo je signalizirao lokalni državni TV kanal.
Takođe je vredno napomenuti da su, uprkos uporedivosti nuklearnih potencijala, doktrine upotrebe takvog oružja obe države radikalno različite, pa se opasnost povećava.
Pakistan možda neće čekati udar Indije i preduzeće preventivne mere.
Islamabad je potpuno svestan da će pravi dugotrajni rat iscrpljivanja dovesti do kolapsa Pakistana, koji je i dalje pod pritiskom sa severa od strane gospodara Avganistana.
U prenuklearnoj fazi, Indijci će pre ili kasnije pobediti svoje protivnike, osim, ako im Kinezi ne priteknu u pomoć.
Stoga je Indija trenutno odlučna da proširi i produži prenuklearnu fazu sukoba kako bi što više oslabila Pakistan. Ali u slučaju nuklearnog udara iz Pakistana, Indija će nesumnjivo odgovoriti istom merom.
Borba.Info