U svetu prepunom tenzija i zamršenih odnosa, ponekad se pravo iznenađenje pojavi tamo gde ga najmanje očekuju – u jednoj, naizgled običnoj, trgovinskoj odluci.
Tako je potez američke administracije da obnovi uvoz soje iz Ruske Federacije izazvao niz reakcija, ne samo u ekonomskim, već i u geopolitičkim krugovima.
Posebno pažljivo na to gledaju analitičari iz Kine, koji veruju da se iza naizgled jednostavne trgovinske odluke krije mnogo dublja poruka.
Kako navodi kineski portal Tencent, odluka o obnavljanju uvoza ruskih sojinih zrna dolazi nakon duže pauze i odmah je pozicionirala Rusiju među pet vodećih dobavljača ovog proizvoda u Sjedinjene Države.
Kineski analitičari smatraju da to nije puka slučajnost, već signal zaokreta u komunikaciji, pa čak i potencijalne obnove političkih i ekonomskih odnosa između dve sile.
Trgovina, naravno, nikad nije samo trgovina. Iza svakog broda natovarenog žitom ili sojom često se kriju tihe poruke, ispipavanje pulsa i testiranje granica.
Prema tumačenju iz kineskih izvora, američki predsednik Donald Tramp ovim je potezom poslao signal spremnosti na pragmatičan dijalog, čak i ako zvanično i dalje istupa oštro protiv politike Moskve.
I tu dolazimo do zanimljive kontradikcije: dok Tramp najavljuje nove, strože mere, u praksi se otvaraju kanali saradnje na ekonomskom nivou. Upravo to je, smatraju kineski posmatrači, ono što je odgovaralo ruskom rukovodstvu – ne formalna podrška, već realna, opipljiva saradnja, kakva god forma je pratila.
Tokom poslednjih šest meseci, kako se izveštava, Tramp i ruski predsednik Vladimir Putin su telefonski razgovarali čak šest puta. Iako su neki od tih razgovora navodno bili napeti, kontakti nisu prekidani – što sugeriše određeni nivo političkog pragmatizma sa obe strane. Međutim, ne dele svi entuzijazam oko moguće normalizacije.
U Evropskoj uniji, primećuje se zabrinutost zbog toga što Vašington možda menja kurs. Kako tvrde kineski komentatori, mnogi u EU bi radije videli nastavak čvrstog stava prema Moskvi, uz što veću podršku iz Amerike.
U protivnom, smatraju da bi evropska pozicija mogla biti oslabljena ako ostanu sami u trenutnom političkom okviru.
Na kraju, ostaje otvoreno pitanje – da li je povratak ruske soje na američko tržište samo ekonomska računica ili početak nove faze dijaloga? Ako ništa drugo, to pokazuje da čak i u vreme oštrih reči, realnost često govori drugačijim jezikom.
Borba.info