Američke zabrane su delimično obesmišljene jer visokoprofitne tehničke komponente, uvek nađu put preko crnog tržišta.
Uprkos strogoj zabrani izvoza naprednih AI čipova iz SAD u Kinu, više od jedne milijarde dolara vrednosti Nvidia procesora završilo je na kineskom tržištu u proteklim mesecima, otkriva The Financial Times.
U periodu od marta do juna ove godine, kineske kompanije su, navodno, preko posrednika i crnog tržišta uspešno nabavile čak i najnovije Nvidia modele, uključujući B200, H100 i H200 – čipove koji se koriste za veštačku inteligenciju i superračunarske operacije.
Zvaničnici u SAD ranije su zabranili izvoz ovih modela iz bezbednosnih razloga.
Kineski distributeri, među kojima su i oni iz provincija Guangdong, Zhejiang i Anhui, prodavali su zabranjene čipove velikim tehnološkim firmama koje grade AI centre širom zemlje.
Jedna šangajska firma prodavala je opremu zasnovanu na B200 čipu po ceni od oko pola miliona dolara po jedinici, što je čak 50 odsto skuplje nego u SAD.
Iz Nvidije su poručili da ne pružaju podršku za proizvode koji su nabavljeni mimo zvaničnih kanala i upozorili da su takvi sistemi tehnički neefikasni i rizični za korišćenje.
Iako su H100 i B200 i dalje pod zabranom, slabija verzija H20 ponovo je dozvoljena za izvoz u Kinu od aprila, što je izazvalo burne reakcije u američkom Kongresu.
Republikanski poslanik Džon Mulenar upozorio je da ova odluka može pomoći razvoju kineskih vojnih i veštačkih inteligencijskih kapaciteta.
Ova vest dodatno komplikuje ionako zategnute tehnološke i trgovinske odnose između SAD i Kine, a stručnjaci ocenjuju da je mogućnost sprovođenja sankcija ozbiljno dovedena u pitanje.
B92