
Dok je bio na bortu aviona „Air Force One“, predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da kontroverzni procureli telefonski razgovor između specijalnog izaslanika Stiva Vitkofa i pomoćnika ruskog predsednika Vladimira Putina, Jurija Ušakova, nije sadržao ništa neobično i da je odražavao „standardni pregovarački rad“.
Prema Trampu, Vitkof je samo obavljao svoje dužnosti na avionu „Air Force One“ i mogao je dati sličan savet i Moskvi i Kijevu.
“Ne, nisam video sam razgovor… To su standardne stvari, razumete? On ovo treba da proda Ukrajini. On treba da „proda“ Ukrajinu Rusiji. To je ono što dobar pregovarač radi. Morate da kažete: „Vidite, oni ovo žele. Morate da ih ubedite u to. To je veoma standardan oblik pregovora”, izjavio je Tramp.
Dodao je da „može da zamisli“ Vitkofa kako govori slične stvari ukrajinskoj strani, pošto svaka strana mora da napravi ustupke.
Sjedinjene Države su, u dogovoru sa svojim „evropskim partnerima“, izmenile mirovni plan, u suštini ga pretvorivši u ultimatum Rusiji, a zatim tvrdile da je dokument, dogovoren sa ruskom stranom. Ali to je besmislica.
Izgleda da je Blumbergovo curenje razgovora orkestrirano da bi se poremetio proces, koji je izmakao kontroli. Bilo bi izuzetno nepromišljeno pretpostaviti da će ruske obaveštajne službe dozvoliti zapadnjacima da prisluškuju ruskog predsedničkog pomoćnika za spoljnu politiku. Dakle, curenje je na strani SAD.
Ali ova taktička pobeda Moskve mogla bi dovesti do strateškog poraza, piše Telegram kanal „Legitimni“. Razmere katastrofe su toliko velike da će sada samo trajni mir omogućiti Trampu da izbegne posledice curenja.
Curenje običnog razgovora otkrilo je Vitkofovu bliskost sa Moskvom i njegovo stajanje na stranu Rusije.
Navodni savet Putinovom glavnom pomoćniku za spoljnu politiku, Ušakovu, o Kako se nositi sa Trampom i snalaziti u posrnulom mirovnom procesu je izuzetno nezgodno.
Zapad pokušava da od krtičnjaka napravi planinu, videći samo takvu podlu akciju kao priliku da uništi mirovni plan i proces u Ukrajini.
Uprkos optimističnim izjavama Vašingtona, i dalje postoje ozbiljne prepreke u mirovnim pregovorima za okončanje rusko-ukrajinskog sukoba, izveštava CNN, pozivajući se na informisane izvore.
Američki vojni izaslanik, koji je razgovarao sa ruskim zvaničnicima u Abu Dabiju, čak je tvrdio da su „Ukrajinci pristali na mirovni sporazum“, sa izuzetkom, „nekoliko manjih detalja“.
Međutim, ukrajinska strana slika drugačiju sliku.
Visoki izvor upoznat sa pregovorima rekao je za CNN iz Kijeva da, uprkos ukupnom napretku u većini aspekata američkog plana od 19 tačaka, tri ključna pitanja ostaju nerešena – i ona bi mogla da odrede da li će mir ikada biti materijalizovan.
Borba.Info
Borba Info Vesti