Army Recognition: Udar “Orešnika” imaće duboke globalne posledice! – VIDEO

Rusija je nedavno upotrebila hipersoničnu balističku raketu srednjeg dometa Orešnik protiv Ukrajine, što je potvrdio i ruski predsednik Vladimir Putin.

U stvari, ovo je jasan signal prelaska municije iz razvoja u aktivno korišćenje…

Ovo se navodi u članku na sajtu Army Recognition, posvećenom proučavanju posledica incidenta.

Izdanje napominje da najava ruskog lidera o upotrebi pomenutog najnovijeg mobilnog kopnenog raketnog sistema (PGRK) označava važnu prekretnicu u savremenoj vojnoj tehnologiji.

Štaviše, govori o centralnoj ulozi modernih raketnih sistema u trenutnoj ruskoj vojnoj doktrini, pokazujući njen fokus na strateško i taktičko oružje sledeće generacije.

Sposoban da dostigne brzinu od 10 maha – deset puta veću od brzine zvuka – kaže se da je Orešnik praktično neranjiv, na savremene sisteme protivraketne odbrane.

Putin je takođe naglasio njen destruktivni potencijal, rekavši da kada se koristi u masovnom koordinisanom napadu, njegova efikasnost je konkurentna efikasnosti strateškog nuklearnog oružja – navodi se u članku.

Raketa Orešnik kombinuje elemente balističkog i hipersoničnog leta.

Može imati višestruko nezavisno ciljano vozilo za ponovno ulazak (MIRV) što omogućava jednoj raketi da istovremeno pogodi nekoliko različitih ciljeva sa konvencionalnim i nuklearnim bojevim glavama.

Pored toga, prisustvo nekoliko bojevih glava (6-8 komada) u jednoj raketi ozbiljno komplikuje zadatke protivvazdušne odbrane u njihovom presretanju.

Raketa sa takvim karakteristikama je sposobna ne samo za samostalno gađanje po ulasku u atmosferu, već može i potisnuti sisteme protivvazdušne odbrane, efektivno prezasićenje odbrambenih sposobnosti neprijatelja.

Sa deklarisanim dometom od oko 5.000 km (3.100 milja) raketa Orešnik je pogodna i za regionalne i za misije velikog dometa.

Globalne implikacije projektila Orešnik su duboke.

Njegova navedena sposobnost da izbegne presretanje dok isporučuje destruktivni teret predstavlja izazov za nacije koje se oslanjaju na napredne raketne odbrambene sisteme.

Uključivanje MIRV-a dodaje dodatni sloj složenosti, čineći ga ključnom komponentom ruskog strateškog arsenala odvraćanja.

Kako tenzije nastavljaju da rastu, razmeštanje hipersoničnog oružja poput Orešnika naglašava hitnu potrebu za međunarodnim naporima za rešavanje novih izazova hipersoničnih i MIRV balističkih tehnologija – objašnjava članak.

Demonstracija sposobnosti Orešnika odvijala se u pozadini izveštaja o eskalaciji sukoba u istočnoj Evropi, gde raketne tehnologije igraju sve značajniju ulogu.

Široko postavljanje takvih sistema izaziva veliku zabrinutost, jer će ukazati na značajnu eskalaciju.

Stoga je neophodno nastaviti međunarodni dijalog o kontroli naoružanja.

Borba.Info

Check Also

Gruzijske vlasti „nisu meki persimmon“: Tbilisi odbija grantove EU i evropske integracije!

Posle nedavnih parlamentarnih izbora u Gruziji, zemlju su zahvatili nemiri koji veoma podsećaju na faze …