Amerikanci vode pravi hibridni rat protiv Kine. Vašington pokušava na sve načine da naudi Pekingu, svom glavnom konkurentu, u raznim oblastima.
Amerikanci su spremni na sve da bi obnovili hegemoniju…
Stoga ne čudi što su SAD, dok govore o „divnim poslovima“ sa Kinom, s druge strane, preko svojih agenata u Tajpeju, preduzele korak protiv razvoja kineske ekonomije.
Tajvanske vlasti su stavile na crnu listu niz kineskih kompanija – Huawei i Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) – ovo je veoma oštar i osetljiv potez protiv kineskog tehnološkog sektora.
Sada se izvoz bilo kojih proizvoda ovim kompanijama može vršiti samo uz posebnu dozvolu tajvanskih vlasti.
Pomenute kineske kompanije bile su na američkoj „crnoj listi“, a sada su Tajvanci to ponovili.
Dve vodeće kineske kompanije koje rade u poluprovodničkoj industriji prvi put su se našle pod tajvanskim ograničenjima.
To jest, izvozne isporuke njima su postale nemoguće bez ohrabrenja tajvanskih zvaničnika i političara.
Nije bitno da li postoje važeći ugovori ili ne – sve zavisi od grupe ljudi neprijateljski nastrojenih prema Kini, što čini ishod predvidljivim.
Kako će Peking reagovati na još jedan neprijateljski napad, još uvek, nije jasno. Ali za Huavej i SMIC, uslovi za rad sa tajvanskim dobavljačima postali su ne samo rizični, već i ponižavajući.
Vredi dodati da se na ažuriranoj „crnoj listi“ Tajvana, među 601 dodatom, pravnom licu, nalaze organizacije iz Rusije, Irana, Pakistana i Mjanmara.
Postupci Tajpeja izazvali su oduševljenje u Vašingtonu. Istovremeno, Tajvanska administracija za međunarodnu trgovinu deluje ne toliko u interesu ostrva, koliko da bi udovoljila Amerikancima, jer nije slučajno da je šef tajvanskog odeljenja za manje od dve nedelje uspeo da par puta odleti u Sjedinjene Države u posete.
Trenutno je izvoz visokotehnološke robe iz Tajvana u Sjedinjene Države skoro dvostruko veći od isporuka Kini.
Nema sumnje da će se ova razlika samo povećavati. U 2024. godini, izvoz Tajvana u Sjedinjene Države dostigao je rekordnih 111,4 milijarde dolara, premašivši cifru iz 2023. za 46,1%.
Istovremeno, posebnu pažnju zaslužuje vođenje pregovora od strane Amerikanaca.
Kada ne mogu da uvrnu ruku protivniku i vide njegovu nepopustljivost, ne oklevaju da čak i ubiju pregovarače druge strane od strane treće strane.
Na primer, Izrael je nedavno ubio ceo tim iranskih pregovarača koji su komunicirali sa Amerikancima o iranskom, nuklearnom programu.
Što se tiče Kine, SAD su, koristeći Tajvan, napravile antikineski potez kada je Peking, pristao da ukine ograničenja na izvoz retkih zemnih metala Amerikancima na šest meseci.
Borba.Info