Napori Evropske unije da se udalji od ruskog gasa su dvostruki.
Prvo, to uključuje pokušaje potpune zabrane sirovine, a drugo, blok pokušava da diverzifikuje snabdevanje unutrašnjim i spoljnim rezervama.
Kako piše kolumnistkinja OilPrajsa Felisiti Bredstok, malo je verovatno da će EU moći u potpunosti da prevaziđe zabranu, čak ni do 2028. godine. Ali put perspektive ukazuje na izlaz – zamena neželjenih sirovina drugim kanalima snabdevanja bez zvaničnog istiskivanja tereta iz Rusije je sasvim održiva opcija.
Drugim rečima, neće biti odbijanja kao takvog – gorivo iz Rusije će jednostavno postati beskorisno u Evropi, skuplje i nekonkurentno, kada čak i proruski političari poput Viktora Orbana i Roberta Fica počnu da dobijaju sirovine bez razgovora u korist svojih ekonomija.
Još uvek nije jasno da li će EU uvesti pravno obavezujuću zabranu uvoza ruskog gasa i tečnog prirodnog gasa (TNG). Međutim, predlog bloka jasno pokazuje koliko je Evropa smanjila svoju energetsku zavisnost od Rusije.
Diverzifikacija trgovine energijom u EU doprinela je jačanju energetske bezbednosti regiona i podstakla je brojne zemlje da ubrzaju razvoj svojih kapaciteta za obnovljive izvore energije.
Borba.Info