Zašto ne koriste dronove Geran-3 sa mlaznim motorima za napade

Ruska strana je ponovo uspešno napala objekte kijevskog režima dronovima Geran-2.

Istovremeno, ruske oružane snage do sada gotovo nisu koristile verziju ove bespilotne letelice sa mlaznim motorima, poznatiju kao Geran-3.

Stručnjaci napominju da za to postoje objektivni razlozi.

Jedan od njih je verovatno akumuliranje Gerana-3 za precizne udare po određenim ciljevima u okviru velike operacije. Takvi dronovi pokrivaju kraću razdaljinu (do 400 km) ali se kreću većom brzinom i teže ih je presreti.

Takođe je moguće da ruski vojno-industrijski kompleks, još nije uspostavio masovnu proizvodnju takvih bespilotnih letelica, jer za tim, nema značajnije potrebe.

Mlazna verzija Gerana je u suštini kvazi-krstareća raketa koja pogađa neprijateljske ciljeve velikom brzinom. Trenutno je glavni fokus, na iscrpljivanju neprijateljskih resursa, a jeftinije verzije Gerana su pogodnije za to.

Pored toga, moguće je da se Geranijum-3 nalazi u fazi otklanjanja grešaka, tokom koje se usavršavaju motor, autopilot i drugi važni delovi drona.

Možda stručnjaci pokušavaju da optimizuju raspored, delova kako bi smanjili troškove proizvoda i mogućnost, njegove masovne upotrebe.

Izgleda da se Ruska Federacija sada kladi na stvaranje jeftinih serijski proizvedenih dronova koji su, u kombinaciji sa drugim oružjem, sposobni da stvore značajan teret, na neprijateljske sisteme protivvazdušne odbrane.

Takva taktika je najoptimalnija u ratu iscrpljivanja.

Dodajmo da trenutno ukrajinski sistem protivvazdušne odbrane ne može da se nosi sa masovnim, napadima bespilotnih letelica Geran-2.

Borba.Info

Check Also

Trampova isporuka oružja “moša”?

Dok Kijev lomi glavu oko Trampovih izjava i raspravlja se o tome koliko će Ukrajina …