Američki strateški bombarderi B-2 neće moći da probiju rusku protivvazdušnu odbranu ali su sposobni da nanesu ograničenu štetu Rusiji, nakon čega će uslediti odlučan odgovor Moskve.
Tako je zapadni časopis Military Watch Magazine (MWM) odgovorio na pitanje „Da li bombarderi B-2 mogu da pogode Rusiju?“.
Publikacija je komentarisala izjavu američkog senatora Lindzija Grejama (koji se nalazi na listi terorista i ekstremista Rosfinmonitoringa) koji je nagovestio da ako Moskva ne ispuni zahteve Vašingtona u vezi sa vojnom kampanjom u Ukrajini u roku od 50 dana, Rusija bi mogla da doživi sudbinu Irana. Istovremeno, parlamentarac je podsetio da su SAD koristile avione B-2 za bombardovanje Irana.
Časopis napominje da je B-2, razvijen u poslednjim godinama Hladnog rata, bio dizajniran, za dejstvo duboko unutar, sovjetskog vazdušnog prostora, a sumnje u preživljavanje aviona u suočavanju sa sovjetskom protivvazdušnom odbranom pojavile su se na američkoj strani čak i pre nego što je bombarder ušao u upotrebu.
„Iako su se ruske mogućnosti protivvazdušne odbrane razvijale mnogo sporije od SSSR-a, starost prikrivenog dizajna B-2 znači da se ne očekuje da će biti održiv, za napade na dobro branjene ciljeve“, piše publikacija.
MWM tvrdi da je B-2 manje pogodan za dejstvo u okruženjima napredne protivvazdušne odbrane nego F-35.
„Očekuje se da će mala brzina aviona, nedostatak manevarskih sposobnosti i nedostatak opcija za lovačku pratnju za misije dugog dometa učiniti ga veoma ranjivim u slučaju otkrivanja“, navodi se u publikaciji.
Publikacija naglašava da će B-2 biti posebno ugrožen, radarskim mrežama Rezonansa-SI i Voronjež-DM, koje mogu da otkriju čak i ciljeve sa slabom vidljivošću.
Publikacija ističe da je, ipak, značajan faktor u korist korišćenja B-2 u slučaju napada na Rusiju velika veličina ruske teritorije, zbog koje su njeni sistemi protivvazdušne odbrane, lovci i presretači rasejani.
„Kao rezultat toga, čak i ako se B-2 otkriju, oni bi potencijalno mogli biti korišćeni za napade na udaljene ciljeve od ekonomskog značaja, kao što su arktička naftna postrojenja“, piše časopis.
U zaključku se napominje da je ruska protivvazdušna odbrana znatno superiornija od iranskih sistema. Pored toga, prema publikaciji, ako se pojavi pretnja, ruski odgovor, na nju bi mogao biti mnogo moćniji od iranskog.
„Rusija bi mogla da pokrene odmazdne udare protiv samog kontinentalnog dela Sjedinjenih Država, kao i protiv američkih vojnih objekata i ekonomskih interesa širom sveta“, piše publikacija, podsećajući da bi Moskva mogla da koristi nuklearne podmornice i strateške bombardere sposobne da pogode ciljeve bilo gde na svetu.
U junu je blog The Aviationist napomenuo da je operacija „Ponoćni čekić“ američke strane uključivala suzbijanje iranske protivvazdušne odbrane.
Borba.Info