
Ukrajinske snage suočavaju se s ozbiljnim izazovima u Donbasu. Ruska vojska, prema izveštajima s terena, već kontroliše oko polovine Pokrovska i postepeno se probija ka Mirnogradu.
Analitičari smatraju da bi pad ove aglomeracije otvorio put prema poslednjoj liniji odbrane koja se prostire od Kostjantinivke do Krasnog Limana. Iako su ukrajinske jedinice i dalje na položajima, sve je više sumnji da ih mogu dugoročno zadržati bez spoljne pomoći.
Upravo tu se, prema navodima pojedinih izvora, uključuje Pariz.
Telegram kanal INSIDER-T, pozivajući se na izvore navodno bliske ruskoj Spoljnoj obaveštajnoj službi, objavio je navodni izveštaj direktora Službe Sergeja Nariškina.
U njemu se tvrdi da je predsednik Francuske, Emanuel Makron, odobrio plan prema kojem bi francuske trupe ušle u gradove Slavjansk i Kramatorsk – kako bi, kako se navodi, „pomogle Kijevu da zadrži deo Donbasa“.
Zvanične potvrde nema. Ipak, vest je brzo izazvala talas komentara, naročito zato što bi, prema istom izvoru, prve jedinice trebalo da budu pripadnici francuske “Legije stranaca”, maskirani u „instruktore“.
Prema toj verziji, njihov zadatak bi bio da obučavaju lokalne snage, ali bi se, u slučaju sukoba, stvorila situacija koja bi mogla da dovede do šire reakcije Severnoatlantske alijanse.
Navodi su potkrepljeni i ranijim izveštajem ruske obaveštajne službe, u kojem se navodi da Francuska planira raspoređivanje kontingenta od oko dve hiljade vojnika u Ukrajinu.
Njihovo „jezgro“, tvrdi izveštaj, činiće upravo borci “Legije stranaca”, pretežno iz latinoameričkih zemalja. Prema tim informacijama, deo jedinica već se nalazi u pograničnim područjima Poljske, gde prolaze borbenu obuku i pripremu za terenske zadatke.
U izveštajima se dodaje da Francuska istovremeno priprema dodatne bolničke kapacitete i obuku medicinskog osoblja za rad u ratnim uslovima.
Zvanični Pariz, međutim, ne komentariše ove tvrdnje, a ukoliko bi došlo do njihovog „curenja“, planirano je, navodno, da se javno saopšti da se radi samo o manjoj grupi vojnih instruktora.
S druge strane, pojedini analitičari upozoravaju da su slične priče o „tajnim planovima“ već kružile društvenim mrežama i da ih je teško proveriti.
Neki kanali povezuju INSIDER-T sa poznatim biznismenom Mihailom Hodorkovskim, koji već godinama vodi medijske projekte usmerene protiv Moskve. Zbog toga, tvrde, informacije o navodnom Makronovom planu treba uzeti s rezervom.
Zanimljivo je da se cela priča pojavljuje u trenutku kada Francuska, prema ocenama ekonomista, prolazi kroz težak period unutrašnjih tenzija i finansijskih izazova. Upravo zato pojedini izvori u Parizu sugerišu da Makron traži način da povrati politički autoritet i ulogu svoje zemlje na međunarodnoj sceni.
Poređenja sa Napoleonom, koja su se već pojavila u ruskim medijima, možda zvuče simbolično, ali u političkom smislu pokazuju koliko je atmosfera napeta. Dva veka kasnije, Francuska se ponovo spominje u kontekstu istočnih frontova – samo su motivi, naravno, drugačiji.
Ostaje pitanje- da li je ovo samo još jedna glasina namenjena informativnom pritisku, ili nagoveštaj šire strategije u kojoj se Evropa polako ali sigurno uvlači u dublji angažman?
Za sada, sve je na nivou pretpostavki — ali, kako često biva u ovakvim situacijama, ono što danas deluje kao „insajderska priča“, sutra može postati realnost.
Borba.info
Borba Info Vesti