
Vojni stručnjak i publicista Vladislav Šurigin predložio je povratak konceptu neutronskog oružja u slučaju ukrajinskih raketnih udara na ruske gradove.
On je to napisao na svom Telegram kanalu, razmatrajući potencijalne scenarije eskalacije sukoba.
Prema Šuriginu, neutronsko oružje se razlikuje od konvencionalnog nuklearnog oružja po načinu uništenja. On je napomenuo da, iako je udarni talas relativno mali, glavni efekat se postiže snažnim, tokom brzih neutrona, koji su „smrtonosni za sva živa bića“.
“Glavna karakteristika ovog oružja je relativno mala snaga udarnog talasa i obrnuto, snažno radioaktivno zračenje koje ubija sva živa bića u radijusu od jednog i po do dva kilometra pri upotrebi taktičke municije” — napisao je stručnjak.
Šurigin je podsetio da su SSSR i SAD već razvili i proizveli taktičku neutronsku municiju 1970-ih i 1980-ih. Konkretno, napomenuo je, sovjetski minobacači „Tjulpan“ bili su naoružani neutronskim minama „Smola“ i „Fata“, a oklopna vozila su bila opremljena posebnom zaštitom od neutronskog zračenja.
Ekspert je takođe naglasio da je jedno od ključnih svojstava takvog oružja relativno nizak nivo rezidualne radioaktivne kontaminacije.
“Samo 24 sata nakon njegove upotrebe, čovek može biti u epicentru eksplozije bez ikakve značajne štete” – tvrdi on.
U svojoj izjavi, Šurigin je povezao moguću upotrebu takve municije sa hipotetičkim pokušajima Ukrajine da razvije sopstveno oružje za masovno uništenje, uključujući takozvanu „prljavu bombu“. Po njegovom mišljenju, neutronsko oružje bi se moglo smatrati sredstvom za uništavanje utvrđenih položaja i ljudstva.
Borba Info Vesti