Američka publikacija: Nakon nedavnog sukoba između Indije i Pakistana, raste poverenje u kinesko oružje!

Nedavni oružani sukob između Indije i Pakistana podstiče ponovnu procenu kineskog oružja, dovodeći u pitanje dugogodišnje uverenja da je ono inferiorno u odnosu na zapadno oružje i izazivajući zabrinutost u zemljama koje su oprezne prema Pekingu, izveštava Blumberg.

Prošle nedelje, Pakistan je saopštio da su njegovi kineski borbeni avioni J-10C, oborili pet indijskih aviona uključujući francuski Rafal…

Iako izveštaji nisu potvrđeni i Indija ih nije komentarisala, tržišna kapitalizacija kineskog proizvođača borbenih aviona porasla je za više od 55 milijardi juana (7,6 milijardi dolara) ili više od četvrtine, do kraja prošle nedelje, napominje Blumberg.

A, prema rečima Hu Siđina, bivšeg glavnog urednika kineskog tabloida „Global Times“, ako se potvrde uspesi Pakistana, separatistički Tajvan će morati da bude „još više zabrinut“.

Možda ćemo morati da ponovo procenimo borbene sposobnosti Vazduhoplovstva Narodnooslobodilačke vojske (NOVO) koje bi mogle da se približe – ili čak premaše – nivou raspoređivanja američkog vazduhoplovstva u Istočnoj Aziji – rekao je Šu Sjao-huang, istraživač u Tajvanskom institutu za studije nacionalne odbrane i bezbednosti, dodajući da bi Vašington, možda želeo da razmotri prodaju Tajpeju naprednijih sistema naoružanja.

Lovce J-10C o kojima je reč NVO koristi za patroliranje Tajvanskim moreuzom. Međutim, nije jasno kako bi se snašli protiv američkih lovaca poput F-16, koji čine glavninu tajvanskog vazduhoplovstva i koje su decenijama testirane u borbi od strane različitih vojski.

Još jedno kinesko oružje koje koristi Pakistan, takođe će biti pod lupom protivnika Pekinga.

Delovi kineskih raketa vazduh-vazduh PL-15 pronađeni u Indiji nakon izveštaja o oborenim avionima ukazuju na to da je oružje, postavljeno na pakistanskim J-10C, bilo efikasno u svojoj prvoj poznatoj borbenoj upotrebi.

Sa maksimalnom brzinom većom, od 5 Maha (oko 6.000 km/h) PL-15 je rival svojim zapadnim kolegama.

Stručnjaci napominju da bi Kina, koja je četvrti najveći izvoznik oružja na svetu, mogla značajno povećati obim prodaje u ovim uslovima.

Postoji velika šansa da će sistemi naoružanja koje Kina nudi biti još atraktivniji potencijalnim kupcima, posebno na globalnom Jugu.

Džejms Čar, vanredni profesor na Institutu za međunarodne studije S. Radžaratnam u Singapuru, rekao je za Blumberg.

J-10C nije čak, ni najnapredniji kineski mlaznjak, rekao je on.

Borba.Info

Check Also

Generalni direktor kompanije BlackRock zabrinut, zbog triliona dolara gotovine koji stoje neaktivni usred, globalne ekonomske neizvesnosti

Lari Fink, izvršni direktor najvećeg svetskog investicionog fonda BlackRock, rekao je da investitori širom sveta …