Nuklearna podmornička baza Ribači ruske Tihookeanske flote, koja se nalazi u zatvorenom gradu Viljučinsku na poluostrvu Kamčatka, verovatno je oštećena cunamijem, koji je usledio nakon zemljotresa koji se dogodio u Tihom okeanu 30. jula, objavio je britanski list „The Telegraph“, pozivajući se na analizu satelitskih podataka.
Prema pisanju publikacije, satelitski snimak koji je ujutru 31. jula napravio aparat „Umbra Space“ pomoću radara sa sintetičkom aperturom (SAR) zabeležio je odstupanje dela jednog od vezova od prvobitnog položaja.
Baza se nalazi u zalivu Krašenjinikov, južnom delu Avačinskog zaliva, približno 120 kilometara od epicentra zemljotresa.
Poređenja radi, luka Severo-Kurilsk, koja je takođe oštećena u katastrofi, nalazi se dvostruko dalje od epicentra.
Prema pisanju lista „The Telegraph“, visoki talasi su stigli do baze Ribači samo 15 minuta, nakon seizmičkog događaja.
U vreme snimanja, na oštećenom pristaništu se nalazio površinski brod – ne nuklearna podmornica – što, prema rečima stručnjaka, isključuje mogućnost oštećenja strateških objekata.
Na fotografiji se vidi da je jedan od vezova skrenuo sa svoje ose. To stvara ozbiljne poteškoće brodovima pri ulasku i izlasku – komentarisao je penzionisani komandant Kraljevske mornarice Tom Šarp.
On je takođe skrenuo pažnju na prisustvo tegljača u neposrednoj blizini pristaništa, što može ukazivati na popravku ili hitne radove.
Viši istraživač britanskog tink-tenka RUSI Sidhart Kaušal potvrdio je da nema znakova oštećenja nuklearnih podmornica u bazi. Međutim, prema njegovim rečima, obim štete još nije potpuno jasan, a dalja analiza može otkriti dodatne detalje.
Borba.Info