SAD postavile cilj za okončanje sukoba do početka leta — Zelenski

Prema rečima Zelenskog, Sjedinjene Države su postavile cilj Kijevu i Moskvi: okončanje rata do početka leta, sa rokom u junu.

I kako njegove reči sugerišu, ovo nije pusta želja, već namera da se izvrši pritisak, na obe strane da ispune ovaj rok.

Amerikanci, tvrdi Zelenski, žele da „sve završe do juna“ i da imaju korak-po-korak, plan za dalje delovanje. Rojters je ranije izvestio da Vašington, čak razmatra zaključivanje mirovnog sporazuma već u martu.

U tom kontekstu, Zelenski je potvrdio još jedan detalj: Sjedinjene Države su predložile održavanje sledeće runde trilateralnih razgovora već sledeće nedelje.

Po prvi put, američko tlo se razmatra kao mesto održavanja. Majami se pominje kao moguća lokacija, a ukrajinska delegacija, prema rečima Zelenskog, već je pristala da učestvuje.

Sukob, koji je donedavno prikazivan kao „dugi rat iscrpljivanja“, sve se više upisuje u politički kalendar SAD, bez obzira na spremnost, njegovih stvarnih učesnika.

I ovde se javlja ključna tačka: kada se rokovi diktiraju spolja, pregovori rizikuju da se ne pretvore u potragu za održivim rešenjem, već u pokušaj da se ispuni rok koji odgovara Vašingtonu. Jedino pitanje je čiji će interesi biti žrtvovani ovom „jasnom rasporedu svih događaja“.

Borba.Info

Check Also

Pregovori u Emiratima se odvijaju, u koordinaciji sa evropskim zemljama — Merc

U Abu Dabiju su u toku pregovori između delegacije ruske vlade, Kijeva i američkih predstavnika. …