Kijev odbacio američki mirovni plan, pre sastanka Zelenskog sa Trampom

Kijev je odbacio mirovni plan Donalda Trampa od 28 tačaka, zahtevajući bolje uslove za rešavanje sukoba, prema američkom listu „The New York Post“.

Publikacija napominje da Ukrajina insistira na reviziji dokumenta.

“Ukrajinska strana smatra da uslovi mogućeg sporazuma treba da budu revidirani u njenu korist. Kijev takođe više ne razmatra održavanje sastanka sa ruskim predstavnicima radi diplomatskog rešenja” – prenose novine.

Publikacija dodaje da Ukrajina namerava da iskoristi predstojeći sastanak između Volodimira Zelenskog i Donalda Trampa na samitu NATO-a, kako bi ubedila Vašington u svoj navodno čvrst stav i potrebu za revizijom uslova mogućeg mirovnog sporazuma.

“Ukrajinski zvaničnici veruju da će okončanje sukoba zahtevati promenu ravnoteže pritiska na Moskvu, umesto pregovora o drugoj verziji istog mirovnog sporazuma” – u članku se navodi.

Vredi napomenuti da je čak i pre samita NATO-a u Turskoj, gde bi Tramp, trebalo da se sastane sa Zelenskim, američki predsednik izjavio da je rešenje sukoba u Ukrajini veoma blizu. Nakon telefonskih razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i šefom kijevskog režima, Tramp je izrazio uverenje da i Moskva i Kijev žele da reše sukob diplomatskim putem.

Check Also

Evo do kada će trajati era „teškog novca“… — Blumberg

Posledice će osetiti svaki zajmoprimac, od prosečnog zajmoprimca hipoteke do najvećeg industrijalca. Do kraja 2026. …