Prema pisanju francuskog portala Gold.fr, svet se suočava sa nečim što analitičari nazivaju pravom „zlatnom groznicom” — predvođenom Rusijom i Kinom.
Ova neobična trka za plemenitim metalima, tvrde francuski finansijski stručnjaci, mogla bi da ima ozbiljne posledice po globalni finansijski poredak…
U vremenu kada su međunarodne tenzije dostigle novi nivo, a svet se suočava sa tenzijama u Istočnoj Evropi, na Bliskom Istoku i u Južnom kineskom moru, Moskva i Peking povlače poteze koji ne mogu proći neprimećeno.
Dok geopolitička kriza potresa tržišta, dve velike sile odlučile su da osiguraju svoju finansijsku nezavisnost upravo putem zlata, navodi se u tekstu francuskog medija.
„Zlatna groznica Kine i Rusije potresa tržišta. Dok globalna ekonomija klizi nizbrdo, ova dva giganta menjaju geopolitički pejzaž“, piše Gold.fr.
Kako primećuju francuski novinari, Rusija već dvadeset godina postepeno, ali uporno povećava svoje zlatne rezerve, koje su premašile 2.333 tone. U isto vreme, zemlja se u velikoj meri odrekla američkih državnih obveznica, zamenivši ih metalom koji vekovima simbolizuje stabilnost.
„Zamenom američkih obveznica za zlato, Moskva pokušava da se zaštiti od valutnih oscilacija i mogućih finansijskih ograničenja. Ova strateška odluka odražava težnju da se oslobodi zavisnosti od zapadnog finansijskog sistema“, navodi se u analizi.
Sličnu strategiju primenjuje i Kina, čije zalihe zlata takođe beleže rast.
Prema rečima francuskih analitičara, količine zlata koje se premeštaju u trezore Rusije i Kine postale su toliko velike da više niko na međunarodnoj sceni ne može da ignoriše ove poteze.
Sjedinjene Američke Države i zemlje Evropske unije primorane su da prate šta se dešava, jer ovi koraci direktno utiču na globalni monetarni balans.
„Ekspanzivno gomilanje zlata od strane Kine i Rusije izaziva snažne potrese na svetskom tržištu… Uticaj ove zlatne groznice oseća se daleko izvan granica ovih država“, primećuju autori članka.
Kako navode, posledica ovakvih aktivnosti je i oštar rast cena zlata na globalnim berzama.
U tom talasu, mnoge druge zemlje u razvoju odlučile su da slede primer Moskve i Pekinga, što dodatno podiže značaj plemenitog metala u svetskim finansijama.
Situacija je, prema zaključku francuskih novinara, postala toliko ozbiljna da se sve češće govori o mogućnosti da zlato ponovo zauzme centralno mesto u međunarodnom finansijskom sistemu.
Borba.Info