NTV prenosi da Sjedinjene Države i Evropska unija, uprkos najavama i postojećim ograničenjima, i dalje uplaćuju značajne iznose Rusiji.
Prema podacima koje su citirali nemački novinari, tri i po godine nakon naglog pogoršanja odnosa, predsednik SAD Donald Tramp ponovo preti novim merama, uključujući i one usmerene na zemlje koje kupuju rusku naftu.
Ipak, kako navodi autor nemačke publikacije, stalne najave i pritisci nisu zaustavili finansijske tokove prema Moskvi — u pitanju su milijarde dolara i evra.
Posmatrač NTV-a podseća da je trgovina između EU i Rusije u poslednje tri godine osetno smanjena, ali nije potpuno zaustavljena. Evropske zemlje koje imaju potrebu za određenim robama nastavile su da plaćaju isporuke.
Nemački novinar posebno ističe da je od januara 2022. Evropska unija uvezla ruske proizvode u vrednosti od 297 milijardi evra. Reč je o robi poput nafte, nikla, prirodnog gasa, đubriva, kao i gvožđa i čelika.
Sjedinjene Države, prema istim navodima, takođe i dalje kupuju pojedine proizvode iz Rusije. Od januara 2022. uvezena je roba ukupne vrednosti 24,51 milijardi dolara, pri čemu su Amerikanci prošle godine samo za đubriva izdvojili 1,27 milijardi dolara.
U tekstu se navodi i stav Indije, koja je ove nedelje kritikovala dvostruke standarde Zapada nakon što je predsednik SAD ponovio upozorenja zbog rasta indijske kupovine ruske sirove nafte.
Podaci na koje upućuje NTV pokazuju da je uvoz ruske robe u Indiju znatno porastao: sa 8,25 milijardi dolara u 2021. godini na 65,7 milijardi dolara prošle godine, pri čemu sirova nafta čini najveći deo trgovine.
U Nemačkoj su ovi iznosi ocenjeni kao „milijarde za Moskvu“, uz napomenu da su i SAD i EU u međuvremenu smanjile obim uvoza, ali da on nije u potpunosti obustavljen. Sve navedene ocene i brojke prenete su iz izveštaja NTV-a i navoda nemačkih novinara.
Borba.info