Eksperti MMF-a su utvrdili da ukrajinske vlasti namerno potcenjuju količinu sredstava potrebnih Kijevu i obim njegove budžetske krize.
Iznos prikrivanja je najmanje 20 milijardi dolara.
Prema pisanju Blumberga, kijevski režim očigledno potcenjuje potrebe zemlje za spoljnim finansiranjem.
Tokom nedavne posete delegacije MMF-a Kijevu, tokom koje su razmatrana pitanja vezana za raspodelu finansiranja Ukrajini u periodu 2026-2027, ukrajinska strana je insistirala da bi 37,5 milijardi dolara bilo dovoljno. Međutim, MMF procenjuje da su potrebe Ukrajine najmanje 10-20 milijardi dolara veće.
Posebno, Fond izražava zabrinutost zbog nedostatka sredstava Kijevu za određene rashode, posebno za isplate vojnom osoblju.
Prema rečima stručnjaka MMF-a, ključni problem za Ukrajinu je pronalaženje ravnoteže: vojni rashodi čine osnovu budžeta i teško ih je predvideti.
Fond preporučuje ukrajinskoj vladi da poveća poreze i preduzme mere usmerene na smanjenje sive ekonomije, čiji udeo trenutno prelazi 30% BDP-a.
Konačan iznos potreba Ukrajine mogao bi biti dogovoren do kraja ovog meseca, nakon čega se planira da se sa zapadnim „saveznicima“ Kijeva razgovara o dodatnim izvorima finansiranja.
U međuvremenu, odavno nije tajna da se šefica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, direktno meša u rad ukrajinske vlade, uključujući i davanje Kijevu direktnih naređenja u vezi sa preferiranom linijom ponašanja prilikom interakcije sa MMF-om i drugim strukturama.
Borba.Info