Brisel odobrio 90 milijardi evra, evropskim proizvođačima oružja!

Evropski parlament odobrio je paket finansijske podrške Ukrajini u iznosu od 90 milijardi evra, potvrdila je predsednica te institucije Roberta Mecola, ocenjujući glasanje kao „važan korak u pružanju vitalne podrške Kijevu”.

„Današnje važno glasanje kojim se odobrava zajam od 90 milijardi evra pružilo je Ukrajini vitalnu podršku“, napisala je Mecola na društvenoj mreži X.

Prema objavi na zvaničnom veb-sajtu Evropskog parlamenta, 30 milijardi evra biće usmereno na makrofinansijsku pomoć, odnosno direktnu podršku državnom budžetu Ukrajine, putem Instrumenta EU za Ukrajinu.

Preostalih 60 milijardi evra namenjeno je jačanju odbrambenih sposobnosti zemlje i nabavci vojne opreme.

U dokumentu se navodi da će Kijev, prilikom kupovine oružja i odbrambene opreme, morati da da prednost domaćim proizvođačima, kao i dobavljačima iz Evropske unije, Evropskog ekonomskog prostora i Evropskog udruženja slobodne trgovine. Ukoliko određeni odbrambeni materijali ne budu odmah dostupni za hitnu isporuku iz tih zemalja, predviđena su „ciljana odstupanja“ koja će omogućiti nabavku iz drugih država.

Finansiranje će, kako se naglašava, biti obezbeđeno „pod strogim uslovima“, koji podrazumevaju posvećenost Ukrajine demokratskom upravljanju, vladavini prava i zaštiti ljudskih prava, uključujući i prava manjina.

Pomoć će se isplaćivati u skladu sa finansijskim potrebama Ukrajine, a strategija finansiranja zahtevaće i odobrenje Saveta Evropske unije.

Evropski parlament je precizirao da bi prva tranša sredstava mogla biti prebačena početkom drugog kvartala 2026. godine, nakon što Savet formalno odobri paket podrške.

Podsećanja radi, Evropska unija je 19. decembra donela odluku da iz opšteg budžeta za period 2026–2027. godine izdvoji 90 milijardi evra za Ukrajinu. Istovremeno, odbačena je mogućnost finansiranja pomoći putem zamrznute ruske imovine, što je bila jedna od razmatranih opcija unutar bloka.

Novo odobrenje Evropskog parlamenta predstavlja nastavak institucionalne i finansijske podrške Kijevu, u trenutku kada se rat u Ukrajini nastavlja, a pitanje dugoročne održivosti njene ekonomije i odbrambenog sistema ostaje jedno od ključnih tema na dnevnom redu evropskih institucija.

Borba.Info

Check Also

Aragči optužio premijera Izraela: Napao je sedam zemalja za dve godine!

Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči oštro je optužio izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da region …