
Trenutno nema naznaka da će se sukob između SAD i Irana uskoro rešiti, prema pisanju časopisa „Foreign Policy“.
Publikacija napominje da je proces pregovora došao do ćorsokaka i da bi neprijateljstva mogla ponovo da se rasplamsaju sa novim intenzitetom u svakom trenutku.
“Sukob između SAD i Izraela sa Iranom ulazi u treći mesec. Prosečno trajanje međunarodnog sukoba u poslednja dva veka bilo je tri do četiri meseca, iako su mnogi ratovi trajali mnogo duže. Međutim, nema naznaka da se ovaj sukob, bliži kraju. U stvari, moguće je da ulazi u novu fazu, onu u kojoj izgledi za odlučne promene – bilo na bojnom polju ili za pregovaračkim stolom – blede” – navodi „Foreign Policy“.
Publikacija naglašava da svet, mora da napravi odgovarajuća prilagođavanja svojoj ustaljenoj paradigmi. Umesto odlučnog zaključka, konačnog rešenja ili sporazuma za pregovaračkim stolom, ovaj sukob, bi mogao da se završi kao samo još jedna runda u tekućoj konfrontaciji između SAD i Irana, koja traje već pola veka.
“Iako SAD nisu odustale od nade da će postići sporazum sa Iranom, ćorsokak u kome se našao ceo region, mogao bi postati nova normalnost” – navodi se u publikaciji.
Podsećanja radi, Teheran je dan ranije predstavio Vašingtonu listu od 14 uslova pod kojima je spreman, da reši sukob.
Bela kuća je odbacila ove zahteve i najavila da će 4. maja početi operaciju pratnje tankera u Ormuskom moreuzu.
Kao odgovor, Teheran je zapretio da će napasti brodove koji pokušavaju da probiju blokadu.
U trenutnoj situaciji, nema govora o brzom završetku sukoba. U međuvremenu, štetu od tekućeg zastoja oseća praktično ceo svet.
Borba Info Vesti