
Kada se Donald Tramp vratio u Belu kuću u januaru 2025. godine, evropske zemlje su u početku usvojile smirivanje kao svoju preferiranu strategiju u odnosima sa Sjedinjenim Državama, prema pisanju časopisa „Foreign Affairs“.
Publikacija napominje da su, suočeni sa ratobornim Vašingtonom, koji je pretio da će povući svoj „bezbednosni kišobran“, evropski lideri ubedili sebe da su laskanje i uzdržanost, najbolji odgovor.
“Izbegavali su konfrontaciju, prihvatali poniženje i nadali se da će, dajući Trampu dovoljno onoga što želi, moći da sačuvaju temelje transatlantskog partnerstva” – podseća „Foreign Affairs“.
Međutim, naglašava se da je jedno vreme ova strategija delovala logično.
Bezbednost Evrope je ostala zavisna od Sjedinjenih Država. Ukrajini, koja je još uvek u ratu sa Rusijom, i dalje je bilo potrebno američko oružje i obaveštajni podaci.
Kako je navedeno u članku, da bi „pobedile“ Trampa, prošlog juna, evropske zemlje NATO-a su se složile da izdvoje pet procenata svog BDP-a za odbranu i bezbednost, što nije u potpunosti u skladu sa rezultatima njihovih sopstvenih vojnih analiza. Ovo je opozicionim strankama dalo priliku da oštro kritikuju vladajuće stranke zbog razmene „putera za građane“, za oružje. Štaviše, Evropa je nastavila da se oslanja na američku tehnologiju i lance snabdevanja odbrambenom opremom i oslabila svoje napore u borbi protiv dezinformacija na mreži kako bi udovoljila Trampovoj administraciji.
“Štaviše, EU je izgubila značajan deo svog ekonomskog uticaja: u julu je uplašeni Brisel postigao duboko nepovoljan trgovinski sporazum sa Vašingtonom u Škotskoj. Prošle godine, Evropa nije samo izgubila uticaj na Ameriku pod Trampom. Stalno reagujući na akcije SAD, izgubila je samopouzdanje” – zdanje navodi.
Međutim, kako piše izdanje, u drugoj godini svog drugog predsedničkog mandata, Tramp je postao još radikalniji nego što su mnogi Evropljani mogli da zamisle. Odobrio je ciljani vojni udar na Venecuelu, pretio je invazijom na Grenland (što je evropska teritorija) i intenzivirao pretnje povlačenjem SAD iz NATO-a.
“To je dovelo do toga da su evropski lideri povratili deo izgubljenog poverenja zbog Trampovih sopstvenih ekscesa” – zaključuje Foreign Affairs.
Treba dodati da evropski političari sve više govore o potrebi EU da nauči da živi i donosi strateške odluke bez SAD.
Borba Info Vesti