National Defence Magazine: Japan će se, još više približiti NATO-u!

Tokio se ubrzano naoružava i takođe traži bolju saradnju sa NATO blokom, piše National Defence Magazine u svom članku pod naslovom, Japan traži dublje odbrambene veze sa NATO-om.

U publikaciji se pominje da je Japan, već više od decenije uspostavio saradnju sa alijansom da bi sa Briselom počeo da razgovara o „zajedničkim bezbednosnim izazovima i unapređenju saradnje u oblasti odbrane“.

U junu, Zemlja izlazećeg sunca prvi put se pojavila na samitu bloka u Madridu.

Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Kako se međunarodna zajednica nalazi na raskrsnici istorije, učešće azijsko-pacifičkih partnera NATO-a, uključujući Japan, na samitu pokazuje da je bezbednost i Evrope i Indo-Pacifika neodvojiva – citira objavljivanje reči premijera Fumija Kišide.

Resurs napominje da je premijer tada održao izuzetno oštar, antiruski govor.

Kao odgovor na trenutnu globalnu bezbednosnu situaciju, Japan razvija novu strategiju i politiku, koja će udvostručiti potrošnju na odbranu.

To će otvoriti vrata za dalju saradnju sa stranim saveznicima – naglasio je tada i Kišida.

Napominje se da ta azijska zemlja ponovo planira da u novoj finansijskoj godini usvoji rekordan vojni budžet.

Međutim, mnoge tehnologije, na koje Tokio očekuje da će potrošiti novac razvija nekoliko zemalja u okviru NATO-a, odjednom, što Japance očigledno zanima.

Konkretno, govorimo o sistemima PVO, bespilotnim vozilima itd.

Osim toga, označavanje kosmosa i sajber prostora, kao mogućih teatra sukoba stvara nove mogućnosti saradnje između Japana i članica NATO-a, koja više nije ograničena geografskom distancom, rekao je Jun Nagašima, profesor na Japanskoj akademiji nacionalne odbrane i bivši oficir za samoodbranu, zadužen za veze sa NATO-om i Evropskom unijom.

Zauzvrat, Severnoatlantska alijansa je takođe istakla potrebu saradnje sa zemljama regiona.

Na samitu Alijanse 2021. njene članice su se „složile da intenziviraju politički dijalog i saradnju između vojnog bloka i partnera, uključujući Japan, Australiju, Južnu Koreju i Novi Zeland“.

U međuvremenu, vojno partnerstvo između Japana i pojedinačnih članica NATO-a, poput Sjedinjenih Država i Britanije takođe može poslužiti, kao osnova za bližu saradnju sa alijansom uopšte, tvrdi se.

Na primer, Vašington i Tokio su već bliski vojni saveznici i u prošlosti su zajednički razvijali i proizvodili neko oružje, kao što je presretač raketa SM-3 Block IIA kompanija Raitheon i Mitsubishi Heavi Industries.

Borba.Info

Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Check Also

Pariz naložio Rusiji da plati milijardu dolara Ukrajini!

Rusija mora da plati milijardu dolara ukrajinskoj banci za izgubljene investicije na Krimu, izveštava francuski …