SAD “foliraju” pregovore — Iran ponovo zatvara Ormuski moreuz

Iranska Centralna vojna komanda Hatam el-Anbija objavila je zatvaranje Ormuskog moreuza za pomorski saobraćaj.

Saopštenje je usledilo usred stalnih tenzija u regionu i nakon izraelskih vazdušnih napada na libansku teritoriju.

Iranska vojna komanda je saopštila da je odluka doneta kao odgovor na ono što Teheran, tvrdi da su kršenja prekida vatre i tekuće izraelske akcije u južnom Libanu.

“S obzirom na flagrantno kršenje obećanja i ugovora od strane Amerike u vezi sa nemogućnošću sprovođenja stava 1 Memoranduma o razumevanju o okončanju rata, i kao odgovor na kontinuirano kršenje primirja od strane cionističkog režima u južnom Libanu, nemilosrdno ubijanje i raseljavanje stotina hiljada ugnjetavanih ljudi sa te zemlje i neuspeh izraelskih okupacionih snaga da se povuku iz južnog Libana, proglašavamo Ormuski moreuz zatvorenim za pomorski saobraćaj”, u  saopštenju štaba se navodi.

Istovremeno, mornarica Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) izdala je upozorenje brodovima u Persijskom zalivu da izbegavaju Ormuski moreuz.

Iran tvrdi da je to neophodno kako bi se osigurala bezbednost posada i sprečili potencijalni incidenti.

U međuvremenu, američke vlasti tvrde da nemaju potvrdu da je brodski saobraćaj kroz moreuz efikasno blokiran. Potpredsednik SAD DŽ. D. Vens, govoreći na Foks News-u, rekao je da Vašington, ne vidi znake potpune blokade rute.

“Ne vidimo dokaze da Iranci i dalje zatvaraju Ormuski moreuz. Međutim, čišćenje mina će potrajati” – rekao je Vens.

Check Also

Napad na Voronjež izveden francusko-britanskim raketama

Pojavljuju se informacije o specifičnim vrstama vatrene moći koju je neprijatelj koristio u današnjem napadu …