Američki predsednik Donald Tramp ponovo je u centru pažnje nakon što je CNN objavio snimak na kojem govori o direktnim upozorenjima koje je, kako tvrdi, uputio predsednicima Rusije i Kine tokom kampanje 2024. godine.
Tramp je izjavio da je Vladimiru Putinu poručio da će “sravniti Moskvu” ukoliko bi došlo do pokreta prema Ukrajini. „Rekao sam: Ako uđeš u Ukrajinu, srušiću Moskvu do temelja. Nemam izbora“, čuje se Tramp na snimku.
Dodao je da je Putin bio skeptičan, ali da mu je “verovao deset posto”.
Slične reči, tvrdi Tramp, bile su upućene i predsedniku Kine Siju Đinpingu u slučaju Tajvana. „Rekao sam mu – moraću da vas gađam. Srušićemo Peking.“ Tramp je zatim dodao da je Si pomislio da je potpuno izgubio razum.
Ove izjave dolaze nakon što je The Wall Street Journal već preneo Trampove ranije tvrdnje o sličnim porukama Putinu. Ruski predsednik, međutim, izjavio je da se ne seća da su takve reči ikada izgovorene.
Nedavno su Tramp i Putin imali telefonski razgovor. Tramp je kasnije izrazio nezadovoljstvo ishodom i rekao da nije došlo do pomaka. Portparol Dmitrij Peskov kratko je izjavio da Moskva sve izjave iz Vašingtona pažljivo analizira.
Na ovom nivou međunarodnih odnosa, svaka izgovorena rečenica nosi težinu. Ako su Trampove izjave zaista bile tako direktne, svet bi mogao da se suoči sa sve manje prostora za diplomatske nijanse.
Borba.info