Stručnjak za protokol: “Trampov trik nije funkcionisao kod Putina”

Na samom početku razgovora Vladimira Putina i Donalda Trampa na Aljasci, pažnju javnosti privukao je detalj koji se možda činio sporednim, ali je u svetu diplomatije itekako značajan.

Naime, ruski predsednik je uspeo da spreči američkog lidera da primeni svoj poznati trik tokom rukovanja, izjavila je stručnjakinja za protokol Jekaterina Bogačeva.

Tramp je godinama poznat po tome što prilikom rukovanja naglo povuče ruku sagovornika prema sebi. Ovaj potez, primećen u njegovim susretima sa brojnim svetskim političarima, često se tumači kao način da pokaže nadmoć i psihološku prednost nad onim s kim razgovara.

Za razliku od klasičnog rukovanja, koje simbolizuje ravnopravnost i prijateljstvo, ovakav gest šalje drugačiju poruku – pokušaj da se uspostavi kontrola već na samom početku susreta.

Bogačeva je ocenila da je Putin vrlo verovatno bio svestan ove navike i da se na nju pripremio. Zato, ističe ona, pokušaj nije uspeo tokom protokolarnog fotografisanja pre početka pregovora.

„U trenutku kada stoje jedan pored drugog, Tramp pokušava da povuče ruku, ali to ne funkcioniše. Istovremeno se vidi da je Donald nervozniji, dok Putin deluje samouverenije i stabilnije“, objasnila je sagovornica.

Ona je dodala da se ovakvi gestovi ne mogu posmatrati samo kao bezazlene lične navike, već da imaju važnu ulogu u komunikaciji na najvišem nivou.

U diplomatskom protokolu, svaki detalj – od stiska ruke, preko pogleda, do rasporeda sedenja – nosi poruku i može da utiče na atmosferu pregovora. U ovom slučaju, kako je navela, Trampov prepoznatljiv gest nije ostvario željeni efekat.

Pored toga, dodatni detalj privukao je pažnju javnosti kada je čitač sa usana otkrio prve reči koje je Tramp uputio Putinu po dolasku na aerodrom u Ankoridžu.

Njegov pozdrav glasio je: „Konačno. Uspeo si, drago mi je da te vidim, zaista to cenim.“ Iako su ove reči uobičajen znak srdačnosti, one su dodatno naglasile važnost trenutka, jer su označile početak dugo očekivanog susreta.

Ovakvi protokolarni momenti često se pamte jednako kao i same političke izjave. U svetu međunarodnih odnosa, gde svaki gest može da bude predmet analize, rukovanje i način na koji lideri nastupaju pred kamerama neretko se tumače kao signal namera i odnosa između država.

Zbog toga je i ovaj detalj sa početka susreta Putina i Trampa izazvao pažnju, jer je pokazao da čak i u malim stvarima postoji borba za simboličku prednost.

Borba.info

Check Also

Putin: “Da je Tramp bio predsednik SAD, sve ovo se ne bi dogodilo”

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da Rusija i Sjedinjene Američke Države ostaju bliski susedi …